3p

Lemondott a Magyar Telekom (MT) elnök-vezérigazgatói posztjáról Straub Elek, jelentette be a társaság kedden. A szakítás egyik oka a januárban kirobbant korrupciós botrány: az amerikai White & Case (amelyet az auditor PriceWaterCoopers House bízott meg) a vállalat vizsgálata során gyanús szerződésekre bukkant. A White & Casea Telekom-birodalom montenegrói terjeszkedése során két furcsa tanácsadói szerződést is talált, s mivel papírjait a New York-i tőzsdén is jegyzik, a cég köteles volt vizsgálat alá vetni magát. A két szerződés értéke összesen 700 millió forintot tett ki. Mfor.hu háttér.

Mennyi osztalékot javasoltak? Mi történt a Straub-éra alatt?

Mint ismert, a vizsgálat következményeként az MT már korábban visszahívta a Telekom Montenegro teljes igazgatóságát: Balogh András, a külföldi akvizíciókért felelős stratégiai igazgató és helyettese, Morvai Tamás távoztak a cégtől.

73 forint osztalék

Az igazgatóság a társaság 2005. évi eredménye után részvényenként 70 forint osztalék, valamint - az osztalékfizetés csúszása miatt - részvényenként 3 forint kompenzáció fizetését indítványozza. A javaslatot a december 21-i rendkívüli közgyűlésen fogadhatják el. A 70 forintos osztalékszint összhangban van a társaság növekedési stratégiájával és azzal a törekvéssel, hogy az eladósodottsági ráta a 30-40 százalék közötti céltartományban maradjon. Emellett tükrözi a csoport jelenlegi profitabilitását és pénzügyi helyzetét, áll a közleményben. (Az MT részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén 963 forinton is kereskedtek kedden, ami 4 százalékos erősödés a hétfői záráshoz viszonyítva.)

Az igazgatóság arra számít, hogy a könyvvizsgáló a könyvek záradék nélküli lezárását a Közgyűlésen támogatni fogja, így a társaság "a részvényesek által elvárt lendülettel vághat neki a 2007-es üzleti évnek."

Ami a Straub-éra egészét illeti, a menedzser vezetése alatt a cég fejlődését alapvetően meghatározó döntések sora született: privatizáció több fordulóban, tőzsdei bevezetés, a legkorszerűbb távközlési technológiák meghonosítása, külföldi terjeszkedés megkezdése, jelentős hazai akvizíciókkal széleskörű leányvállalati portfolió kiépítése és legutóbb márkaváltás, a "T" márka teljes körű bevezetése. A vállalat 3 alkalommal - 1997-ben, 1998-ban és 1999-ben - az Év Legjobb Tőzsdei Kibocsátója lett, 1998-ban a Financial Times Globális Távközlési díját, 2002-ben a Euromoney gazdasági magazin Vállalatvezetési Díját nyerte el.

Itthon és külföldön is terjeszkedtek

A társaság egyébként idén a felvásárálásokra fókuszált: megszerezte a KFKI-t és a Dataplexet, előbbit 9,67 milliárd, utóbbit ötmilliárd forintért. A KFKI-akvizíció révén a Telekom kiemelt üzleti ügyfélkörét és legnagyobb közigazgatási partnereit kiszolgáló T-Systems bővíti meglevő kompetenciáit az informatikai szolgáltatások területén.

A vállalat külföldön is megerősítette pozícióját: növelte részesedését a macedón Maktelban. Emellett megvásárolta a bosnyák Telekom Srpske eladására kiírt dokumentációt is, ám végül - talán épp a botrányok miatt - nem indult a megvásásárlásáért.

Az MT 60,297 milliárd forint nettó eredményt ért el az idei év első háromnegyed évében, ami 7,2 százalékkal kisebb az egy évvel korábbi 64,981 milliárd forintnál.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Nem szállt versenybe a Magyar Telekom Boszniában Ötezerért kínál IPTV-t a T-Online Még mindig nincs pénzügyi beszámoló a Magyar Telekomnál

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!