3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több mint 18 milliárd forint megfizetésére kötelezte a Baumagot és további 18 érdekeltségébe tartozó céget a Fővárosi Bíróság gazdasági kollégiuma. Az ítélet nem jogerős, 15 napon belül az alperes Baumag és a 18 további alperes fellebbezhet.

A polgári pert a Baumag felszámolója, a Mátraholding indította a cég ellen. A Baumagon kívül további 18 alperest is pereltek, mert a kereset szerint a 12 ezer kisbefektető 2003 őszéig befizetett vagyona a Baumag szervezésében működő szövetkezeten keresztül ezekbe a cégekbe került át. Ezek a társaságok jelenleg is Balázs László, a Baumag Stratégiai Fejlesztő Szövetkezet korábbi elnökének irányítása alatt állnak. A felperes keresetének lényege az volt, hogy az anyacégből kivont pénzt a többi alperestől is lehessen követelni.

Az ítélethirdetéskor - amelyet a bíró egyórás szóbeli indoklása követett - az alperesek jogi képviselői nem voltak jelen.

Amennyiben az ítélet jogerőre emelkedik, akkor az összes alperestől behajtható a pénz. Ha nem tudnának fizetni, abban az esetben végelszámolás indulhat ellenük.

A bírósági ítélet szerint a pontosan 18,274 milliárd forint követelés kamatok nélkül értendő. Ez ugyan meglepte a felperes jogi képviselőit, ám csak elvi jelentősége van: a követelt vagyonnak így is csak töredéke hajtható be.

A rendőrség 2004. június 16-án gyanúsította meg Balázs Lászlót, a Baumag vezetőjét, egyebek mellett csődbűntettel, és jogosulatlan pénzügyi tevékenységgel. Azóta 380 ingatlan került zár alá. Ilyenek például a Parádsasvári Kastélyszálló, a Csevice-völgyi több száz hektáros erdőség, a Kamaraerdei Tüzép és a Szentesi Téglagyár. A felszámoló ezek eladásából várhat pénzt.

A bíróság indoklása szerint megkárosították a kisbefektetőket, amikor azok üzletrészt vettek a Baumagtól. Azt ígérték ugyanis nekik, hogy meghatározott időn belül kamatokkal visszavásárolja tőlük a szövetkezet a korábban megvett üzletrészt. A bíróság viszont bizonyítottnak látta a Baumag vezetőjének rosszhiszeműségét, mivel Balázs László hozzátartozóival - feleségével és gyermekeivel - kötött adásvételi szerződéseket az üzletrészek eladására és vételére.

A Baumag-károsultak által befizetett összeg megközelíti a 20 milliárd forintot, amelyhez hozamként további 20 milliárdot követelnek. A Baumag Ingatlan Befektetési Szövetkezet 2003 ősze óta nem fizetett a tagjainak, akik annak idején a banki kamatoknál jóval nagyobb hozam reményében vitték pénzüket a céghez.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!