3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több mint 18 milliárd forint megfizetésére kötelezte a Baumagot és további 18 érdekeltségébe tartozó céget a Fővárosi Bíróság gazdasági kollégiuma. Az ítélet nem jogerős, 15 napon belül az alperes Baumag és a 18 további alperes fellebbezhet.

A polgári pert a Baumag felszámolója, a Mátraholding indította a cég ellen. A Baumagon kívül további 18 alperest is pereltek, mert a kereset szerint a 12 ezer kisbefektető 2003 őszéig befizetett vagyona a Baumag szervezésében működő szövetkezeten keresztül ezekbe a cégekbe került át. Ezek a társaságok jelenleg is Balázs László, a Baumag Stratégiai Fejlesztő Szövetkezet korábbi elnökének irányítása alatt állnak. A felperes keresetének lényege az volt, hogy az anyacégből kivont pénzt a többi alperestől is lehessen követelni.

Az ítélethirdetéskor - amelyet a bíró egyórás szóbeli indoklása követett - az alperesek jogi képviselői nem voltak jelen.

Amennyiben az ítélet jogerőre emelkedik, akkor az összes alperestől behajtható a pénz. Ha nem tudnának fizetni, abban az esetben végelszámolás indulhat ellenük.

A bírósági ítélet szerint a pontosan 18,274 milliárd forint követelés kamatok nélkül értendő. Ez ugyan meglepte a felperes jogi képviselőit, ám csak elvi jelentősége van: a követelt vagyonnak így is csak töredéke hajtható be.

A rendőrség 2004. június 16-án gyanúsította meg Balázs Lászlót, a Baumag vezetőjét, egyebek mellett csődbűntettel, és jogosulatlan pénzügyi tevékenységgel. Azóta 380 ingatlan került zár alá. Ilyenek például a Parádsasvári Kastélyszálló, a Csevice-völgyi több száz hektáros erdőség, a Kamaraerdei Tüzép és a Szentesi Téglagyár. A felszámoló ezek eladásából várhat pénzt.

A bíróság indoklása szerint megkárosították a kisbefektetőket, amikor azok üzletrészt vettek a Baumagtól. Azt ígérték ugyanis nekik, hogy meghatározott időn belül kamatokkal visszavásárolja tőlük a szövetkezet a korábban megvett üzletrészt. A bíróság viszont bizonyítottnak látta a Baumag vezetőjének rosszhiszeműségét, mivel Balázs László hozzátartozóival - feleségével és gyermekeivel - kötött adásvételi szerződéseket az üzletrészek eladására és vételére.

A Baumag-károsultak által befizetett összeg megközelíti a 20 milliárd forintot, amelyhez hozamként további 20 milliárdot követelnek. A Baumag Ingatlan Befektetési Szövetkezet 2003 ősze óta nem fizetett a tagjainak, akik annak idején a banki kamatoknál jóval nagyobb hozam reményében vitték pénzüket a céghez.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!