A tervezet szerint teljes dohányzási tilalmat vezetnének be a közintézményekben és a zárt vendéglátóhelyeken is. Emellett a külterületi dohányzás szabályozását a helyi önkormányzatok jogkörébe utalnák, ami rendkívül bonyolult helyzetet teremthetne. A fővárosban például előfordulhatna, hogy azokon az utakon és utcákon, amelyek kerülethatáron vannak, az egyik oldalon lehet majd dohányozni, míg a másikon nem.
A vendéglátás számára az igazi veszteséget a dohányzás melletti éttermi fogyasztás elmaradása jelenti. Az Európai Unió országainak szakmai szervezeteitől kapott adatok a dohányzási tilalom bevezetésének az évében a kis alapterületű vendéglátóhelyek esetében komoly forgalmi visszaesést jeleztek, amelyeket alkalmazotti elbocsátások is követtek - közölte az MVI elnöke. Az elmaradó adó- és egyéb bevételek mintegy 20-50 milliárd forintos kárt okozhatnak a költségvetésnek is - tette hozzá a Világgazdaság szerint az elnök.
Több százezer állást veszélyeztet a dohányzási tilalom
Kétszázezer munkahely és harmincezer vendéglátóhely kerülhet veszélybe, ha az Egészségügyi Minisztérium jelenlegi elképzeléseinek megfelelően változik a nemdohányzók védelméről szóló 1999-es törvény - állítja a dohányzókat képviselő Füstölgők Társasága és a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) a Világgazdaság szerint.