Az offshoring nem csak a szoftvercégeknél és a bankoknál nyer egyre nagyobb teret, hanem a kiemelkedően profitábilisnak tartott telekommunikációs szektorban is terjed.
A Deloitte Research kutatóintézet aktuális jelentésében 2008-ig a világszerte 5,5 millió embert foglalkoztató telekom ágazatban minden 18. munkahelyet olcsó munkaerővel rendelkező országokba, elsősorban Kelet-Európa államaiba, Indiába és a Fülöp-szigetekre telepítenek ki. Ez az összlétszám öt százalékát, mintegy 275 ezer munkahelyet jelent.
A kiszervezés célja kettős: a cégek egyrészt a költségeket szeretnék csökkenteni, másrészt a szolgáltatások minőségét is javítani kívánják. A megkérdezett vállalatok átlagban 20-30 százalékos megtakarítást várnak az offshoringtól.
A legtöbb cégnél már nem is maga az áttelepítés a kérdéses, hanem az, hogy mely részlegekkel tegyék meg ezt - nyilatkozta Der Spiegelnek egy, a kutatásban résztvevő szakértő. - "Sokuk a növekedés egyik szükséges feltételének tartja az offshoringot, hiszen azáltal magasabb lesz a profit, javul a szolgáltatások színvonala és egyes alkalmazások gyorsabb fejlődést képesek produkálni".
A Deloitte felmérése során a vezetékes, a mobil- és a kábelpiac 42 vállalatát kérdezte meg. Nagyrészük már eddig is hajlandóságot mutattak a kihelyezésre, vagy a jövőben kíván élni ezzel az eszközzel.
Mint azt a Menedzsment Fórum korábban megírta, más szektorokban is egyre nagyobb tempóban folyik egyes tevékenységi területek külföldre telepítése. Számos vállalat, például a SAP, a Deutsche Bank, vagy a Deutsche Post Kelet-Európában vagy Ázsiában végezteti el a programozást. Kedvelt telephely India, Oroszország, vagy Csehország, Kína és a Fülöp-szigetek is. A Bain vállalati tanácsadó cég szerint az offshoring piac Oroszországban 2006-ig 45 százalékkal, Indiában akár 57 százalékkal növekedhet.
A trend természetesen Magyarországot sem hagyja érintetlenül. A Siemens például az tervezi, hogy németországi ICM mobiltelefon üzletágából néhány ezer munkahelyet hazánkba telepít . A konszern egyre nagyobb arányban szeretné a szoftverfejlesztési munkákat is kelet-európai országokba kihelyezni.
(Menedzsment Fórum)
Több százezres kiszervezés várható a telekom szektorban
Öt éven belül a telekommunikációs szektor munkahelyeinek öt százalékát helyezhetik át olcsó munkaerejű országokba, így világszerte mintegy 275 ezer ember vesztheti el állását.