A szakszervezetek évek óta követelik a munkában töltött idő további csökkentését: arra hivatkoznak, hogy ezt az uniós csatlakozás is időszerűvé teszi, mivel az EU korábbi tagországaiban évente átlagosan száz órával kevesebbet dolgoznak, mint nálunk.
Annak ellenére, hogy a kormány, a munkaadók és a munkavállalók képviselői még tavaly novemberben megegyeztek, hogy az idén május végéig megállapodnak a heti kötelező munkaidő lépcsőzetes rövidítéséről, máig nem történt előrelépés. Ennek vélhetően az is oka, hogy a munkaadók álláspontja szerint egy ilyen intézkedés rontaná a gazdaság versenyképességét.
A szakszervezetek viszont ragaszkodnak a csökkentett munkaidő törvénybe iktatásához, mert szerintük csak ez lehet garancia arra, hogy valóban kevesebbet kell dolgozniuk a munkavállalóknak. Gazdasági szakértők a munkáltatóknak több tízmilliárdos veszteségeket prognosztizálnak, ha végül valóban csökken két órával a törvényes munkahét, és az a költségvetés teherbíró képességét is érintené.
Az Országos Érdekegyeztető Tanács most kezdeményezi a tárgyalások azonnali megkezdését, hogy a törvényes munkaidő legkésőbb 2006. január 1-jétől 38 óra legyen, írja a Népszabadság.
Több tízmilliárd forintba kerülne a 38 órás munkahét
A heti 38 órás munkaidő fokozatos bevezetése várhatóan 2005-től kezdődhet meg, írja a Népszabadság.