Fiatal munkavállalónak az minősül, aki a 18. életévét nem töltötte be.
Jelenleg hazánkban a 16. életévet betöltött személy létesíthet munkaviszonyt, sőt bizonyos feltételekkel a 15 éves fiatalok számára is fennáll ennek a lehetősége. Művészeti, sport-, modell- vagy hirdetési tevékenységre pedig az iskolai szünidőn kívüli időszakban is lehet 16 évesnél nem idősebb tanköteles fiatalt alkalmazni.
A fiatal munkavállalók esetében a munkaidő maximum napi 8 óra, illetve heti 40 óra lehet. A munkáltató jogosult munkaidőkeretben meghatározni a munkaidőt, ezt azonban a fiatal alkalmazott esetében legfeljebb 1 hétre teheti, míg a felnőtt dolgozók esetében ez az időtartam 2 hónap is lehet.
A munkaközi szünetnek - ha a fiatal munkavállaló napi munkaideje meghaladja a 4,5 órát - minimum 30 percnek kell lennie, szemben a felnőttek esetében előírt 20 perccel.
A fiatalt sem éjszakai munkára, sem ügyeletre vagy készenlétre nem lehet igénybe venni, két napi munkavégzés között legalább 12 óra pihenőidőt kell számára biztosítani, vasárnap pedig egyáltalán nem dolgozhat.
Emellett a fiatal munkavállaló számára az évi 20 munkanap alapszabadságon felül plusz 5 munkanap pótszabadság is jár, számol be a Világgazdaság.
(Menedzsment Fórum)
Többletjogok illetik meg a fiatal munkavállalókat
Nyáron sok cég alkalmaz szezonális munkára fiatalokat. Alkalmazásukra a felnőtt munkavállalók foglalkoztatásától eltérő szabályok irányadóak, írja a Világgazdaság.