4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Minden eddigi rekordot megdöntött az idén a globális vállalategyesülési és felvásárlási (M&A) hullám, a tranzakciók értéke azonban az amerikai eredetű "nem elsőrendű" (subprime) jelzáloghitel-válság hatására a harmadik negyedévben már meredeken zuhanni kezdett. A legfrissebb beszámolók szerint máris megkezdődtek a tömeges elbocsátások a londoni City befektetési bankjaitól, amelyek alkalmazottai tavaly még rekord prémiumokat vihettek haza.

A Dealogic pénzügyi adatszolgáltató csoport legújabb összesítése szerint az idei első kilenc hónapban 3850 milliárd dollár (720 ezer milliárd forint) értékben jelentettek be új M&A-ügyleteket a globális vállalati szektorban a tavalyi, hozzávetőleg 3500 milliárd dolláros egész éves érték után.

Az egyesülési és felvásárlási aktivitás azonban már a vizsgált időszak alatt, a harmadik negyedévben drámai mértékben megtorpant: a tranzakciók összértéke ezer milliárd dollárra csökkent az előző három hónapban mért 1740 milliárd dollárról, ami 42 százalékos visszaesés negyedéves összehasonlításban.

Drasztikus visszaesés

Az M&A-aktivitás összeomlásszerű csökkenése egyenes következménye annak a globális pénz- és tőkepiaci likviditási apálynak, amelyet a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogkölcsön-adósok törlesztési képességével kapcsolatos aggodalmak okoztak. Ezeket a kötelezettségeket a befektetési bankok - nemcsak az amerikaiak - különböző súlyozással becsomagolták azokba a befektetési termékekbe, amelyeket kockázatterítési céllal kínálnak a globális pénzpiacon, az amerikai lakóingatlan-piac súlyos megingása nyomán azonban a befektetői kereslet az utóbbi hónapokban gyakorlatilag elapadt e konstrukciók iránt.

Ráadásul a bankok a nagybani likviditáspiacon is megszorultak, ugyanis - nem tudván, hogy kinek milyen mértékű az érintettsége az értékpapírosított, ám nem teljesítővé válással fenyegető nem elsőrendű kötelezettségek piacán - egymásnak is vonakodnak rövid távú finanszírozást nyújtani a bankközi pénzpiacon.

A UBS az egyik nagy vesztes

A "nem elsőrendű válság" okozta veszteségek egyik legnagyobb eddigi vesztese a svájci UBS bankcsoport, amely eddig 3,7 milliárd dollárnyi veszteség kényszerű leírását jelentette be 23 milliárd dollárnyi, nem elsőrendű jelzálog-kötelezettségeket is tartalmazó portfoliójában. A UBS máris százasával ereszti szélnek befektetési bankárait, főleg Londonban és New Yorkban. Londoni értesülések szerint a bankcsoport világszerte másfél ezer alkalmazottjától válik meg. A UBS több mint 22 ezer fős befektetési banki alkalmazotti gárdájának harmada Londonban dolgozik.

A keddi The Daily Telegraph által idézett szakértői becslések szerint a hitelválságnak a londoni befektetési bankári állások akár 10-15 százaléka is áldozatául eshet, a brit pénzügyminisztérium adóbevételei pedig 2 milliárd fonttal zuhanhatnak. A Financial Timesnak nyilatkozó szakértők szerint az M&A-tevékenység zuhanásával az idén átlagosan legalább 10-15 százalékkal kevesebb lesz a Cityben kiosztott prémiumok összértéke is.

A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) nemrég kiadott becslése szerint a 2006-2007-es prémiumszezonban, az akkor még töretlen M&A-láz hatására a City befektetési bankárai az előző évben kiosztott 7,4 milliárd fontnál 18,3 százalékkal több, összesen 8,8 milliárd font (3400 milliárd forint) jutalmat vihettek haza. A CEBR szerint a City alkalmazottai közül 4200-an részesültek egymillió font feletti jutalomban az előző évi 3000 prémiummilliomos helyett. A pénzügyi szektorban jutalomként kiosztott fontmilliárdok fele a londoni ingatlanpiacra áramlott, így a prémiumok megcsappanása szakértők szerint közvetlen és erőteljes hatással lehet a lakóingatlan-árakra.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!