4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minden eddigi rekordot megdöntött az idén a globális vállalategyesülési és felvásárlási (M&A) hullám, a tranzakciók értéke azonban az amerikai eredetű "nem elsőrendű" (subprime) jelzáloghitel-válság hatására a harmadik negyedévben már meredeken zuhanni kezdett. A legfrissebb beszámolók szerint máris megkezdődtek a tömeges elbocsátások a londoni City befektetési bankjaitól, amelyek alkalmazottai tavaly még rekord prémiumokat vihettek haza.

A Dealogic pénzügyi adatszolgáltató csoport legújabb összesítése szerint az idei első kilenc hónapban 3850 milliárd dollár (720 ezer milliárd forint) értékben jelentettek be új M&A-ügyleteket a globális vállalati szektorban a tavalyi, hozzávetőleg 3500 milliárd dolláros egész éves érték után.

Az egyesülési és felvásárlási aktivitás azonban már a vizsgált időszak alatt, a harmadik negyedévben drámai mértékben megtorpant: a tranzakciók összértéke ezer milliárd dollárra csökkent az előző három hónapban mért 1740 milliárd dollárról, ami 42 százalékos visszaesés negyedéves összehasonlításban.

Drasztikus visszaesés

Az M&A-aktivitás összeomlásszerű csökkenése egyenes következménye annak a globális pénz- és tőkepiaci likviditási apálynak, amelyet a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogkölcsön-adósok törlesztési képességével kapcsolatos aggodalmak okoztak. Ezeket a kötelezettségeket a befektetési bankok - nemcsak az amerikaiak - különböző súlyozással becsomagolták azokba a befektetési termékekbe, amelyeket kockázatterítési céllal kínálnak a globális pénzpiacon, az amerikai lakóingatlan-piac súlyos megingása nyomán azonban a befektetői kereslet az utóbbi hónapokban gyakorlatilag elapadt e konstrukciók iránt.

Ráadásul a bankok a nagybani likviditáspiacon is megszorultak, ugyanis - nem tudván, hogy kinek milyen mértékű az érintettsége az értékpapírosított, ám nem teljesítővé válással fenyegető nem elsőrendű kötelezettségek piacán - egymásnak is vonakodnak rövid távú finanszírozást nyújtani a bankközi pénzpiacon.

A UBS az egyik nagy vesztes

A "nem elsőrendű válság" okozta veszteségek egyik legnagyobb eddigi vesztese a svájci UBS bankcsoport, amely eddig 3,7 milliárd dollárnyi veszteség kényszerű leírását jelentette be 23 milliárd dollárnyi, nem elsőrendű jelzálog-kötelezettségeket is tartalmazó portfoliójában. A UBS máris százasával ereszti szélnek befektetési bankárait, főleg Londonban és New Yorkban. Londoni értesülések szerint a bankcsoport világszerte másfél ezer alkalmazottjától válik meg. A UBS több mint 22 ezer fős befektetési banki alkalmazotti gárdájának harmada Londonban dolgozik.

A keddi The Daily Telegraph által idézett szakértői becslések szerint a hitelválságnak a londoni befektetési bankári állások akár 10-15 százaléka is áldozatául eshet, a brit pénzügyminisztérium adóbevételei pedig 2 milliárd fonttal zuhanhatnak. A Financial Timesnak nyilatkozó szakértők szerint az M&A-tevékenység zuhanásával az idén átlagosan legalább 10-15 százalékkal kevesebb lesz a Cityben kiosztott prémiumok összértéke is.

A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) nemrég kiadott becslése szerint a 2006-2007-es prémiumszezonban, az akkor még töretlen M&A-láz hatására a City befektetési bankárai az előző évben kiosztott 7,4 milliárd fontnál 18,3 százalékkal több, összesen 8,8 milliárd font (3400 milliárd forint) jutalmat vihettek haza. A CEBR szerint a City alkalmazottai közül 4200-an részesültek egymillió font feletti jutalomban az előző évi 3000 prémiummilliomos helyett. A pénzügyi szektorban jutalomként kiosztott fontmilliárdok fele a londoni ingatlanpiacra áramlott, így a prémiumok megcsappanása szakértők szerint közvetlen és erőteljes hatással lehet a lakóingatlan-árakra.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!