4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem képes megállni a lejtőn az építőipar: a termelés csaknem 15 százalékkal csökkent az idei első félévben a tavalyi válságévhez képest. A szektor cégeit gyorsuló ütemben dönti be a válság és a lánctartozás, miközben gyorsan nő az új cégek száma - az első látásra ellentmondásos jelenség komoly részben a "cégbűvészek" aktivizálódásának tudható be. Mfor.hu háttér.

Júniusban is folytatódott az építőipar hosszabb ideje tartó visszaesése, derül ki a KSH hétfőn nyilvánosságra hozott adataiból.

Hatalmas mínuszok a termelésben    

A termelés volumene  - mind a kiigazítatlan, mind a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint - mintegy húsz százalékkal csökkent az idei hatodik hónapban 2009 júniusához képest. A korábbi hónapokban ennél jóval enyhébb volt a visszaesés üteme: májusban 10,6, áprilisban 15,7, márciusban 5,8, februárban 10,1, januárban pedig 13,5 százalékos mínuszt jegyeztek fel.



Igaz, a rossz júniusi adatból nem szabad hosszútávú következtetéseket levonni, mivel az  elsősorban a 2009. júniusi, az áfaemeléssel összefüggő előrehozott teljesítmények miatti kiugróan magas bázisnak köszönhető. Ezt jelzi, hogy májushoz viszonyítva csupán 2,3 százalékos a visszaesés üteme.



Az építőipari termelésen belül az épületek építésének volumene 19 százalékkal csökkent 2009. júniushoz képest, ami részben a lakásépítések nagymértékű visszaesésére vezethető vissza. Az egyéb építményeken végzett munkák volumene 20,4 százalékkal maradt el az előző évitől.

Összességében az év első hat hónapjában a termelés 13,8 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban.

Több az új szerződés

Pozitívum viszont, hogy növekedésnek indult az építőipari cégek által kötött új szerződések volumene, ami júniusban 4,2 százalékkal volt magasabb az előz évinél. Összehasonlításul: májusban 25,8, áprilisban pedig 17,1 csökkenés volt ezen a téren.



Megnyomták a választás előtti hónapokat

Az első negyedévben még kiugró mértékben (márciusban 35,3, februárban 38, januárban 21,6 százalékkal) emelkedett az új szerződések volumene, ami az oktatási, sport-, idegenforgalmi, egészségügyi, kereskedelmi célú épületekre, vidéki villamospálya-építésre, illetve gyorsforgalmi utakra kötött nagyértékű szerződéseknek köszönhető, jegyzi meg a KSH. Ezek egy részét - tesszük hozzá - minden bizonnyal az országgyűlési választások közeledte miatt előrehozott beruházások teszik ki.

Erre utal az is, hogy a cégek új szerződéseinek volumene márciusban - a választások előtti hónapban - volt messze a legmagasabb, majd áprilisban hatalmasat esett. Azóta fokozatosan növekszik, de még mindig jóval elmarad a márciusi szinttől.

Hasonló mértékű, hat százalékos emelkedést mutat júniusban az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene is 2009 júniusához képest. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 0,5, az egyéb építményeké 10,4 százalékkal volt magasabb - igaz, március óta ezen a téren is csökkenés tapasztalható.



A szektorban az árak gyakorlatilag stagnálnak - a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva 0,7, az előző negyedévihez képest pedig mindössze 0,6 százalékkal voltak magasabbak.

Egyre több cég dől be - és egyre több új alakul...

Elemzők szerint az ágazat állapota még a tavalyi kritikus évhez képest is "stablian romlott" az idei első félévben. A cégeket gyorsuló ütemben küldi padlóra a válság és a lánctartozás: a bedőlt cégek száma 15,7 százalékkal nőtt 2009 első hat hónapjához képest. Különösen gyászos hónap volt a június, amikor 30 százalék feletti ütemben nőtt a felszámolás alá került cégek száma.

Az mindenképpen aggasztó, hogy az építőipari főszezon közepén éves csúcson van ez a mutató, kommentálta a fejleményeket Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója.

Igaz, a tönkrement cégek számának növekedési üteme némileg lassult: egy évvel ezelőtt ugyanis még 22 százalékos emelkedést regisztráltak. Az idei "felszámolási sebesség" egyébként csaknem azonos a nemzetgazdasági átlaggal.

Mindeközben az új cégek gombamódra szaporodnak - számuk az első félév során 12,7 százalékkal emelkedett 2009 azonos időszakához képest. Ez arra utal, hogy az újabb és újabb cégek mögé bújó "adósságbűvészek"  továbbra is aktívak az ágazatban.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!