3p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a magyarországi csirkehús-termelés egyelőre még elmarad a 80-as évek végi rekordértékektől, a korábbi hullámvölgyből már sikerült kilábalni, és idén is növekedés várható. Igaz, a biztos jövőhöz a finanszírozási problémák megoldására, az import szigorúbb ellenőrzésére és áfa-csökkentésre is szükség lenne az iparág szereplői szerint.

A baromfihús-fogyasztás szerény, de tartós növekedése várható a magyar piacon, az EU-ban és a világ más országaiban is, hangzott el a Magyar Baromfi Termék Tanács (BTT) mai konferenciáján Debrecenben.

236 ezer tonna csirkét vágnak idén

Ezzel párhuzamosan a világ baromfihús-termelése is növekedni fog: a 2006-os 85,1 millió tonnáról 2015-re 105 millió tonnára emelkedhet ez a szám. 

Magyarországon 2006-ban 427 ezer tonna baromfit (ebből 215 ezer tonna a csirke) dolgoztak fel - ez a szám 2010-ben 455 ezer tonnára (ebből 236 ezer tonna a csirke) fut majd fel az előrejelzések szerint.

A hazai csirkehústermelés a 90-es évek hullámvölgye után az utóbbi évtizedben ismét évi 215 és 245 ezer tonna között mozog, ám a 80-as évek végének rekordjától, amikor 350 ezer tonnánál is több húscsirkét vásároltak fel a termelőktől, egyelőre messze elmarad. Tavaly egyébként a magyar baromfitermelés 54 százalékát adta a csirke, a többi baromfi - a tyúk, a kakas, a pulyka, a liba és a kacsa - a fennmaradó részen osztozott.

32 kiló baromfit eszünk évente


Ami a fogyasztást illeti, Magyarországon 2009-ben átlagosan 32 kilogramm baromfihúst "termelt be" egy ember - ezen belül főleg csirkehúst, fejenként 18,8 kilót -, ami jelentősen meghaladja az EU 24,1 kilós átlagát.

A jelentős és tartós belföldi fogyasztás hozzájárul ahhoz, hogy a hazai csirkehústermelők háttere összességében biztos, mondta el előadásában Szabó István, a Magyar Broiler Szövetség elnöke. Emellett a jó genetikai tulajdonságokkal rendelkező állományok, a kukoricatermelés nyújtotta takarmánybázis és a szigorú állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági szabályozás is pozitívan befolyásolja az ágazat helyzetét.

Igaz, a szektornak még ezzel együtt is számos feladatot kell megoldania, ha meg kívánja őrizni kedvező belpiaci és exportpozícióit, mondta Bárány László, a BTT elnöke. Kiemelte a finanszírozás problémáját, amit szerinte hitelekkel és pályázatokkal kell megkönnyíteni - azzal a megkötéssel, hogy ennek előfeltétele legyen a terméktanácsi tagság.

A további célok között említette az import szigorúbb ellenőrzését, a baromfiágazat humántőkéjének megerősítését, valamint a mezőgazdasági alapanyagok és termékek áfájának csökkentését is.

A baromfiágazat jelenleg magyar családok ezreinek ad megélhetést: a feldolgozóiparban mintegy 30 ezer fő dolgozik, az alapanyag-termelésben nagyjából ugyanennyi. A ház körüli baromfitartást és a kapcsolódó termelési ágazatokat is beszámítva a százezret is meghaladja azoknak a száma, akiknek jövedelmét vagy annak egy részét ez a szektor biztosítja.

Már nem fogy a sertésállomány

Ami a magyar húsipar többi részét illeti, a vágóhidak tavaly 113 ezer szarvasmarhát és 4,3 millió darab sertést vágtak le - ez élősúlyban 58 ezer tonna marhát és 480 ezer tonna sertést jelent. Érdekesség, hogy a Magyarországon levágott disznók mintegy negyede import eredetű volt.

Míg a hazai szarvasmarha-állomány 2006 óta gyakorlatilag stagnál, addig a sertéseknél csak tavaly állt meg az állomány csökkenése - összesen 3,2 millió állatot tartottak, köztük 226 ezer kocát.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!