Ha az elmúlt évben bérbe adott területeket méret szerint vizsgáljuk, a tanulmányból kiderül: az átlagos bérbevett területnagyság 2003-ban 4500 négyzetméter volt, bár az összesített ügyletek több mint 80%-a ettől kisebb méretű, míg a spekulatív ügyletek mintegy 70%-a ezen átlagméret alatti, a piaci ügyletek mediánja pedig 2500 négyzetméter. A bérleti díjak az elmúlt hónapokban tovább csökkentek, s emelkedett az ingatlantulajdonosok által nyújtott egyéb kedvezmények (mint például a bérletidíj-mentes időszakok) száma.
A 2004-es esztendő egy újabb kihívásokkal teli év lesz az ipari és raktáringatlan-piacon - vélik a DTZ elemzői, bár - óvatosabb fejlesztési ütem mellett - az EU-csatlakozásban rejlő lehetőségekkel párhuzamosan a kínálat és kereslet növekedésével számolnak. A fejlesztési területek bőséges hazai kínálata ugyanis továbbra is biztosítja, hogy számos cég saját, vagy egyéb (lízing- vagy hitel finanszírozási) konstrukcióban építse fel telephelyét. Ugyanakkor Magyarország májusi Európai Uniós csatlakozása számos logisztikai iparági változást hozhat: a közép-kelet-európai régió szerepe tovább erősödik, felértékelődnek az EU-határon túli piacok és európai szállítási útvonalak, azaz ekkortól esetleges új piaci belépőkkel lehet számolni, s ily módon a befektetési piac tovább bővülhet.
Túlkínálat alakult ki az ipari és raktáringatlan-piacon
Az ipari és raktáringatlan-piac szereplői számára a 2003-as év számos, a várakozásokkal ellentétes változást hozott - állítják a DTZ szakemberei a tavalyi évről készített piacelemzésben.