A próbaüzem befejezésének feltétele az volt, hogy a szélerőmű folyamatosan 300 órát dolgozzon, és ez idő alatt legalább egy nap 1000 kWh áramot termeljen. Ehhez képest a vépi szélerőmű mintegy ezer órát dolgozott, s az egyik napon közel 13 ezer kWh áramot termelt, bőven megfelelt a feltételeknek - mondta Boldizsár Sándor, a Szélerőmű Vép Kht. képviselője.
A 80 méter magas gép két hónap alatt eddig 160 ezer kWh áramot termelt, ez pedig a képviselő szavai szerint kiemelkedő teljesítménynek számít, hiszen július, augusztus és szeptember a kevésbé szeles hónapok közé tartozik a Nyugat-Dunántúlon.
Boldizsár azt is tudatta: a szélerőművet felépítő német Enercon cég a három éves garanciális időn túl is kész karbantartani a berendezést. Az erőmű várható élettartama legalább 20-25 év.
A vépi áramtermelőt több mint 230 millió forintos beruházással építették fel az Európai Unió Phare CBC programjának a beruházás 90 százalékát kitevő 860 ezer eurós pályázati támogatásával. A tervek szerint a vasi község határában négy éven belül egy 16 egységes szélerőmű parkot állítanak fel, melynek megvalósításához újabb támogatások elnyerésében reménykednek, írja az MTI.
A vépi szélerőmű park lesz az országban az első, amelyik részben közösségi tulajdonba kerül. A közhasznú társaságban ugyanis 20 százalékos tulajdonrésszel bír Vép nagyközség önkormányzata, 5 százalékkal az érintett földtulajdonosok és később 40 százalékos tulajdonrészt vásárolhatnak belőle a település lakói, illetve a helyi vállalkozások.
Vépen a szélerőmű üzembe állításától ugyan még nem lett olcsóbb az elektromos áram, de mint azt korábban Varga Gyula polgármester korábban elmondta: a község közvilágításának évi 6 millió forintos költségét egy megállapodás értelmében a közhasznú társaság fedezi, mindaddig, amíg az önkormányzat tulajdonrészének osztaléka nem fedezi majd a világítási költségeket.
Mint ahogy arról az mfor.hu korábban már hírt adott nagyarányú erőműépítési-hullám várható a következő években Magyarországon. A beruházások közül a szélerőművek az egyik legdivatosabb kategóriába tartoznak, noha szabályozása nem túl rugalmas. A jelenlegi engedélyre váró beruházásokkal a kapacitás 1687 megawattra nőne, miközben a rendszer csak 200 megawattot bír el.
Menedzsment Fórum