Az amerikai nagyvállalatok 80 százaléka, a legnagyobb száz német cégből pedig 70 alkalmazza az elhelyezkedés támogatás, angol szóval outplacement eszközét. Itthon csak egy, német tulajdonú cég segíti távozó kollégáinak elhelyezkedését. A humánus elbocsátás, a munkatárs 'kiszervezése' a vállalattól igen sok esetben felmerülhet egy szervezetnél, például ha az illető elérte karrierjének csúcsát, ha a változó piaci körülmények miatt másfajta emberekre van szükség, vagy ha vissza akar térni külföldi kiküldetésből, és pozícióját azóta betöltötték.
Segítséget kell nyújtani az elbocsátott alkalmazottnak a jogi tudnivalókkal kapcsolatban éppúgy, mint a történtek érzelmi feldolgozásában, illetve a piacra vihető és transzferálható tapasztalatok és kompetenciák azonosításában.
Az álláskeresővé vált munkavállalónak tudnia kell, melyek a szintjének megfelelő közvetítő cégek, milyen hirdetésekre érdemes pályázni. A legfontosabb tudnivaló, miként tudja felhasználni és bővíteni kapcsolati tőkéjét. A komolyabb outplacement programok alapja a napi szinten frissülő információs bázis, ami céglistákat és cégadatbázisokat, közvetítő- és internetes álláskereső honlaplistákat, napi és heti sajtótermékeket, valamint referenciakönyveket tartalmaz. Emellett az elbocsátott munkatársaknak biztosítják az irodai környezet adta lehetőségeket az álláskeresés folyamán, például az internetkapcsolatot, fénymásolót, faxot.
Amennyiben a szervezeti változás fizikai állományt érint, a program kiegészülhet állásbörzék szervezésével és a térség munkaerőigényeinek feltárásával, a környék munkáltatóinak közvetlen megkeresésével. Az e-outplacement program során pedig interneten illetve telefonon keresztül támogatják a kollégákat, írja a Világgazdaság.
Új álláshoz segít a humánus elbocsátás
A cég számára is jó, ha az elbocsátott munkavállaló gyorsan átvészeli az álláskeresés és karrierváltás nehéz időszakát, írja a Világgazdaság.