A Facebook élesítette azt a funkcióját, mellyel annyi ígérgetés után most már tényleg felveszi az álhírekkel a harcot. Az újítást a Gizmodo tényfeltáró újságírója, Anna Merlan szúrta ki pénteken, és azon nyomban twittelt is róla egyet:
Ezek pedig Merlan Facebook-falának screenshotjai:
A Facebook ezentúl jelöli a falán, ha olyan sztori bukkan fel a hírfolyamban, amely jó eséllyel kamuhír. Ahogy a fentebbi képeken is látható, az oldal egy „disputed” címkét ragaszt a kérdéses posztokra. A flaggelés – helyesen – nem komplett oldalakra vonatkozik, hanem egyes posztokra, azaz minden tartalmat külön megvizsgálnak.
Hogy mi vitatott, azt két tényellenőrző szervezet dönti el. A Facebook a Snopes-szal és a Politifact-tel fogott össze, melyek egy harmadik, Poynter nevű szervezet irányvonalai szerint vizsgálják a tartalmakat. A Poynterbe egyébként már bele is szállt az amerikai alt right zászlóshajója, a Breitbart.com, miután azok bejelentették, hogy kapcsolatban állnak Soros Györggyel.
Az álhírszűrés, úgy tűnik, egyelőre csak Amerikában működik, itthon még nem találkoztunk a figyelemfelkeltő matricázással.
Több fronton is elkezdődött már egyébként a fake news elleni háború, a Facebookot megelőzően a BBC már januárban bejelentette, hogy tényellenőrző csapatot állít fel. Szükség is van az álhírek gyomlálására, mert a Buzzfeed és az Ipsos tavaly decemberi felmérése szerint a kamuhírek olvasóinak 75 százaléka el is hiszi, amit olvas.
mfor.hu