Ezért nem mindegy az, - vallják a Vezetőképzőben -, hogy e struktúrában milyen oktatási módszert választanak [ajanlo=47][igazitas=left/] az intézmények. Ők megőrizve az MBA képzés sajátosságait, a gyakorlatorientált, interaktív oktatási módszertan sikerességében hisznek, ahol a hallgatókkal kiscsoportos formában, esettanulmányok feldolgozásával sajátittatják el a tananyagot, s ahol jelentős szerepe van a hallgatók magukkal hozott szakmai tapasztalatai, előképzettségei által hozzáadott értéknek is.
Az MBA programokkal szemben támasztott változó hallgatói illetve munkáltatói igényeket ők is megérzik. A Vezetőképző munkatársa elmondta, ma már a hétvégi oktatási napokon indított másoddiplomás programok iránt nyilvánul meg egyre nagyobb érdeklődés, míg korábban hétközi napokon zajlott az oktatás. Ez annak következménye, hogy a cégek kevésbé tolerálják, hogy munkatársaik hiányozzanak a hétköznapokon: a versenyszférában ugyanis ma már nem könnyű nélkülözni hosszabb időre az értékes szakembereket. Komoly változás a korábbi évekhez képest az is, hogy a munkáltatók kevesebb részt vállalnak az MBA képzések finanszírozásában. Egyre gyakoribb, hogy a hallgató, és a cég valamilyen arányban megosztva, vagy önállóan fizeti a tandíjat, míg korábban jellemzően munkáltatói támogatással tanultak a hallgatók.
A magyar nyelvű képzési program mellett az utóbbi időben fokozottabb igény mutatkozik a kétnyelvű, (angol-magyar) MBA képzésre. Az egyes ismeretkörök közül egyre nagyobb érdeklődés nyilvánul meg a logisztika, a pénzügy, az EU-integráció, valamint az e-Business témakörök iránt. Népszerűek még az Informatikai menedzsment és a Humánmenedzsment képzéseik, amelyek kifejezetten szakmai területi vezetői programok.
Urbin Margit elmondta, tapasztalataik szerint a munkaerőpiacon ma már nem kizárólag a felső szintű vezetői pozíciók betöltéséhez elvárás az MBA diploma. A nagyobb vállalatok középszintű vezetői-, de a kis és középvállalkozások vezetői, illetve potenciális vezetői körében is egyre többen szükségét látják a posztgraduális üzleti menedzsment elvégzésének.
Szabó Ágnes
(Menedzsment Fórum)
Új kihívások előtt az MBA képzés
Egyik formája sincs annyira elüzletiesedve az oktatásnak, mint a posztgraduális menedzserképzés. Az MBA diplomások az átlagosnál többet kereshetnek, ám néhány szakember szerint a menedzsment ismereteket nyújtó iskolák mégsem azt tanítják, amit kellene, és ez a tanulók számában is megmutatkozik.