7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2008-as sikertelen pályázat után ismét megpróbálja értékesíteni az állam a szabad 450 és 900 megahertzes frekvenciákat, ez pedig akár egy negyedik szolgáltató belépését is elhozhatja a magyar mobilpiacra - mondta el az mfor.hu kérdésére Mátrai Gábor, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökhelyettese. A pályázat részleteiről egyelőre nincs végleges döntés, de a tervek szerint még az idén lebonyolíthatják az értékesítést. Mfor.hu-interjú.

- Múlt kedden egy nyilvános meghallgatást tartottak, melyen többek között elhangzott, hogy akár még az idén kiírhatják a pályázatot a szabad 450 és 900 megahertzes frekvenciákra, ez pedig akár egy új, negyedik mobilszolgáltató piacra lépését is hozhatja. Hol tart most a pályázat előkészítése?

- A pályázatról, illetve a frekvenciák hasznosításáról a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak kell meghoznia a döntést. Ők döntik el, hogy milyen frekvenciára és mikor születhet meg a pályázati kiírás. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság a pályázatok előkészítésében és lebonyolításában vesz részt. Ha megszületik a minisztériumi döntés, akkor annak mentén visszük tovább munkánkat. Valóban van egy olyan elképzelés, mely szerint még az idén sor kerülhet a frekvenciák értékesítésére, egyelőre arról sincs döntés, hogy ez pályáztatás vagy árverés útján történik majd meg. Azzal kapcsolatban nincs vita, hogy a frekvenciákat minél hamarabb és minél hatékonyabban hasznosítsuk.

A jelenlegi tervek alapján nem zárható ki, hogy olyan kiírás születik meg, mely egy negyedik mobilszolgáltató piacra lépését is lehetővé tenné, de lehetőség nyílhat arra is, hogy a már piacon lévő szolgáltatók növeljék kapacitásaikat az új frekvenciákkal. Egyelőre még ebben a kérdésben sincs végleges döntés.

- A minisztériummal már egyeztetnek az értékesítés lehetséges időpontjáról?


- Folyamatos az egyeztetés az NMHH és a minisztérium között, azért említettük, hogy még az idén döntés születhet, mert a jelenlegi elképzelés szerint az év hátralevő részében le lehet bonyolítani ezeket a pályázatokat vagy árveréseket.

Érdemes kiemelni, hogy a frekvenciák egymásra épülnek, a döntés is ennek függvényében születhet meg: először kell majd a 450 megahertzes frekvencia ügyét rendezni, utána lehet foglalkozni a 900 megahertzcel, illetve az ott szabadon lévő EGSM-sáv értékesítésével. Szintén megfontolandó esetleg más, magasabb frekvenciatartományban lévő kapacitások együttes értékesítése is. Emellett arra kell törekedni, hogy a szolgáltatók technológiai fejlesztéseket hajtsanak végre, így például a GSM-frekvencia sávokban is lehetőség legyen az UMTS technológia használatára is, amihez szükséges az uniós GSM-irányelv átültetése a magyar jogszabályokba.

- A 450 és a 900 megahertzes frekvencia technológiailag mire elég? Érdemes egy új szolgáltatónak 900 megahertzen szolgáltatni, miközben a versenytársak már jóval fejlettebb technológiát használnak?

- A 450 megahertzes frekvencia elsősorban a kisebb sávszélességű mobilinternet térnyerését szolgálhatja, főleg a ritkán lakott településeken. Ebben az alacsony frekvenciatartományban kevesebb adótornyot kell telepíteni, egy toronnyal nagyobb területet le lehet fedni, tehát ezen rendszerek  beruházásának nagyobb a költséghatékonysága. Főleg nagy volumenű, de kisebb kapacitásokat lekötő adatforgalomra alkalmas ez a technológia, például távfelügyeletre, villanyóra-leolvasásra, ahol sokszor kell kisebb kapacitást igénylő, de nagy volumenű adatforgalmat lebonyolítani.

A 900 megahertzes frekvencia esetén a piacnak kell eldönteni, hogy ebben a piaci-gazdasági környezetben érdemes-e negyedik szolgáltatóként belépni. Látunk példákat erre más országokban. Az állam számára a frekvencia minél hatékonyabb felhasználása a lényeges.

- Ha a 900 megahertzes frekvenciát csomagban értékesítik, akkor ebbe milyen erőforrásokat lehet még bevonni?

- Ehhez még hozzájöhetnek azok a szabad frekvenciatartományok, melyek az 1800, illetve a 2100 megahertzes frekvenciatartományban vannak, így lehet kerek a csomag adott esetben. Ennek a lehetőségét is vizsgáljuk még, nem született végleges döntés. Érdemes hozzátenni, hogy a technológiai fejlődés miatt bizonyos frekvenciasávokat hatékonyabban lehet kihasználni, mint például néhány évvel ezelőtt. Ahogy már utaltam rá, ma már lehetőség van GSM-sávokban is UMTS-szolgáltatást nyújtani.

- Így máris vonzóbb lehet a csomag egy esetleges negyedik szolgáltató számára.

- Igen, a korszerűbb technológia miatt ma már az alacsonyabb tartományokban is lehet versenyképes szolgáltatást nyújtani. Ráadásul az utóbbi időben komoly fejlődés tapasztalható a szélessávú mobilinternet terén, hiszen ma már a hangszolgáltatás szaturálódott. Természetesen egy új piaci szereplő minden bizonnyal hangszolgáltatást is nyújt majd előfizetői számára, de az igazán nagy lehetőség ma már a szélessávú mobilinternetben van.

- 2008-ban próbálták már értékesíteni ezeket a frekvenciákat, akkor végül eredménytelenül zárult a versenyeztetés, holott öt cég is érdeklődött. Számítanak arra, hogy az akkor jelentkező cégek most is nyitnának még a magyar mobilpiac felé?


- Nincsenek információink arról, hogy ezek a cégek részt kívánnak-e venni a pályázaton, de arról tudunk, hogy van érdeklődés a frekvenciák iránt esetleges új belépők részéről is, illetve a jelenlegi három szolgáltató is többször nyilatkozott már arról, igényt tartanának további kapacitásokra.

- Két évvel ezelőtt a jelenlegi három szolgáltató nem is pályázhatott a frekvenciákra. Ezek szerint most nem zárnák ki őket?

- Ahogy említettem, még nem dőlt el, mi lesz a végleges forma. Lehet, hogy nem pályázat, hanem árverés lesz, de ott is fontos meghatározni a feltételeket, hogy ki és milyen körülmények között vehet részt azon. Jelen pillanatban nem tenném le a voksom egyik variáció mellett sem, folyamatosan készítjük elő az értékesítés alternatíváit, minden lehetőséget megvizsgálunk.

- Az esetleges értékesítés anyagi oldaláról annyit lehetett hallani, hogy az állam 20 milliárd forintot szeretne kapni a két frekvenciáért összesen, ez az összeg pedig már az idei költségvetésbe is be van tervezve.

- Az tény, hogy az idei költségvetésben szerepel 20 milliárd forint bevétel-előirányzat frekvenciaértékesítésből. Próbáljuk ennek megfelelve lebonyolítani a pályázatokat. Fontos azonban kiemelni, ez egy öröklött költségvetés. Azt majd a piac dönti el, hogy a meghirdetendő frekvenciákért mennyit hajlandó fizetni.

- A keddi meghallgatáson arról is esett szó, hogy jelenleg felülvizsgálják a frekvenciadíjakat, az új díjak pedig jövő januártól lépnének életbe. A jelenlegi három szolgáltató azonnal leszögezte, hogy a magyar díjak így is lényegesen magasabbak az európai átlagnál. Számíthatnak csökkentésre?

- A díjtárgyalások jelenleg is folynak. Január elsejétől kell, hogy az új díjak életbe lépjenek, ehhez szintén a minisztériumnak rendelet alkotása szükséges, mi tanácsadóként veszünk részt a tárgyalásokon. Fő célként egy egyszerűbb, átláthatóbb és kiszámíthatóbb díjstruktúra létrehozását határotuk meg. Az új struktúra fokozatosan alkalmazható, mert jelenleg vannak élő koncessziós szerződések. Az újonnan elnyert frekvenciák esetében már az új rendszer alapján kívánjuk a díjakat megállapítani.

Célunk az is, hogy a jelenlegi frekvenciadíj-bevételek ne csökkenjenek, ugyanakkor bevezetnénk az úgynevezett sávdíjat, amely  a szolgáltatók számára az egyszerűbb kalkulációt segíti elő. Mindezek segítségével megteremthető lenne a hatékonyabb frekvenciahasználat, hiszen jelenleg is vannak olyan sávok, mely a mobilszolgáltatók rendelkezésére állnak, de nem használják ki őket.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!