[ajanlo=474][igazitas=left/]Az amerikai dolgozók 12 százaléka úgy gondolja, hogy egyáltalán nem lesz lehetősége nyugdíjba vonulni, derül ki a New Jersey-i Rutgers Egyetem John J. Heldrich központjának napokban publikált tanulmányából. Öt évvel ezelőtt még csupán a megkérdezettek 7 százaléka vélekedett ilyen pesszimistán. Ezzel párhuzamosan 29-ről 25 százalékra csökkent azok aránya, akik biztosak abban, hogy élvezhetik majd a nyugdíjas éveket, állítja a Spiegel Online által közölt felmérés.
"Összességében 2000-hez képest ma kevesebb amerikai dolgozó hisz abban, hogy a megszokott korban leteheti a munkát" - summázta az eredményeket Carl Van Horn, a kutatást végző intézet vezetője.
A bizalom csökkenése több tényezővel is magyarázható. Egyrészt egyre több amerikai bizonytalan azt illetően, megőrzi-e értékét az élete során megtakarított pénze, illetve sikerül-e egyáltalán a gondtalan nyugdíjas évekhez szükséges összeget megspórolni.
Emellett - a felmérés szerint - egyre kisebb bizalom övezi a szociális juttatások rendszerét: a megkérdezettek 40 százaléka már nem is számol azzal, hogy a rendszer - a mai, elvileg bizonyos fokú biztonságot nyújtó formájában - létezni fog akkor, amikor majd nyugdíjba vonul. Horn szerint a pesszimizmust tovább fokozza, hogy az elmúlt években sok cég ment csődbe, s hagyta ily módon cserben a nyugdíjra váró dolgozóit.
Menedzsment Fórum
Újabb amerikai álom foszlik szerte
Egy aktuális felmérés szerint az Egyesült Államokban egyre több munkavállaló számol azzal, hogy egészen haláláig dolgoznia kell. Úgy tűnik, már a tengerentúlon is egyre kevesebben hisznek abban, hogy a dolgos éveknek gondtalan nyugdíjaskor lesz majd a jutalma.