Egyes vélemények szerint bosszúnak tűnik, mások szerint régi adósságát teljesítette az amerikai igazságügyi minisztérium, amikor vizsgálatot indított a Standard & Poor's hitelminősítő ellen. Az első feltételezés egyébként sem áll, hiszen a New York Times esethez közeli forrásai szerint a vizsgálat már azelőtt elkezdődött, hogy alig két hete a S&P Amerika besorolását AA+-ra csökkentette. A lap szerint azonban nemcsak az indokalatlannál rosszabb minősítéseket vizsgálja a minisztérium, hanem azoknak az eseteknek is utánajárnak, amikor a S&P egyik elemzője akart alacsonyabb értékelést adni egy jelzáloglevélnek, ám azt valamelyik üzleti vezető a döntésével felülbírálta. Aggályosak voltak ugyanis a fellendülés időszakában a túlértékelt jelzálogpapírokkal kapcsolatos értékelések is.
Hiába voltak felháborító feltételezések és esetek a hitelminősítők döntéseivel kapcsolatban, a befektetők ennek ellenére nagy hangsúlyt fektetnek az értékeléseikre. A Times szerint egyes - nem amerikai - cégek fizettek ezeknek az intézeteknek a besorolásért. Évtizedeken keresztül ugyanis a kormányok olyan szabályokat tartottak életben, miszerint a bankok és befektetési alapok csak AAA minősítésű papírokba invesztálhatnak. Ez pedig alátámasztja a hitelminősítők befolyását és erejét.
Az azonban jelenleg nem tisztázott, hogy csak a S&P-ra, vagy a másik két nagy hitelminősítő intézetre, a Moody's-ra és a Fitchre is kiterjed-e a minisztérium vizsgálata. A CNN megkeresésére a Fitch Rating szóvivője, Sandro Scenga cáfolta a feltételezést, míg a Moody's-nál elzárkóztak az ügy kommentálásától.
Szorul a hurok?
A Standard & Poor's környékén nem ez az első vizsgálódás, hiszen alig három héttel ezelőtt Olaszországban ügyészségi vizsgálatot indítottak ellene, és a Moody's ellen is. Az indoklás szerint a cégek abnormális turbulenciát okoztak az olasz részvénypiacokon.
A Moody's ellen tavaly tavasszal érkezett az első panasz, miután a cég jelentést közölt a görög válság hatásairól az olasz bankokra. Az S&P ellen pedig idén májusban nyújtottak be panaszt az olasz fogyasztóvédők, mivel a hitelminősítő azzal fenyegetőzött, hogy a hatalmas államadósság miatt leminősíthetik az országot.
Székely Sarolta
mfor.hu