Rájár a rúd a Centrum Kft.-re: a budapesti parkolási cég követelésbehajtóját most egy magánszemély perelte be sikerrel. A megbüntetett autós ráadásul a "hátulról mellbe" módszerrel támadott.
A Vasárnapi Hírek című hetilap információi szerint ugyanis arra alapozva született számára kedvező ítélet a II-III. kerületi bíróságon, hogy a parkolási társasághoz nem szabályosan kerültek a fővárosi területek. Így a cégnek eleve nincs joga büntetéseket kiszabni ezeken a részeken, tehát a követelésbehajtó társaság sem szedheti be a büntetéseket.
A sokadik fordulat
A hetilapnak nyilatkozó Kovács Előd ügyvéd szerint ez a bírósági ítélet - amennyiben jogerőssé válik - akár még fordulatot is jelenthet a parkolási perekben, hiszen ez alapján sem a Centrum Parkoló Kft., sem a jogutódként fellépő követelésbehajtó cégek nem tudják követeléseiket eredményesen perre vinni az autósok ellen.
Magánszemélyek már korábban is sikerrel vették fel a harcot a céggel szemben. Ahogy arról korábban az mfor.hu is beszámolt, a Centrum Parkoló Kft. egy büntetés nyomán indult perben nem tudta bizonyítani, hogy parkolóóráit és az őröknél lévő kézi számítógépben lévő órákat rendszeresen bevizsgáltatják. A bíróság ítélete alapján pedig hitelesítés hiányában az eszközök nem alkalmasak arra, hogy díjat szedjenek be vagy bírságot szabjanak ki annak adatai alapján. A hírek akkor is arról szóltak, hogyha az elsőfokú ítélet jogerőssé válik, akár több ezer autós évekkel ezelőtti büntetését is törölhetik.
Rájuk szálltak
Lapunknak ebben az ügyben azt nyilatkozta a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal mérésügyekkel foglalkozó főtanácsadója, hogyha minden egyes órát hitelesíttetni nem is kell, de azok pontos működését közhiteles berendezésekkel, úgynevezett etalonokkal rendszeresen meg kellene vizsgálni.
Meddig kell őrizni a jegyet?
A vizsgálat megállapította azt is, hogy a parkolási társaság általában hosszú idő - akár négy év - elteltével szólítja fel az autósokat tartozásuk megfizetésére. A hivatalhoz beérkezett panaszok azt is tartalmazták, hogy az évek múltával egyre nehezebb a konkrét parkolási viták felgönygölítése. A parkolási eseményre vonatkozó díj megfizetését csak az érvényes parkolójegy megőrzésével lehetne bizonyítani, de azokon nem található olyan figyelmeztetés, hogy öt évig kell megőrizni.
Az ombudsmani hivatal elmarasztalása után idén szeptemberben lépett a Közép-Magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal is. Az állami szerv úgynevezett törvényességi észrevételben fejtette ki, hogy szerinte a Centrum jogszerűtlenül adta el több milliárd forintos követelésállományát adósságbehajtó cégeknek - például az Intrum Iustitiának.
A hivatal is bíróságra mehet
A hivatal vezetője, Forgács Imre a Népszabadságnak kifejtette: ahhoz, hogy a Centrum eladhassa követeléseit, az eljárási szabályokat önkormányzati rendeletben kellett volna rögzíteni, ám ez nem történt meg.
A közigazgatási hivatal állásfoglalása egyébként több ponton - például a kettős büntetések és a túlságosan elhúzódó felszólítások esetében - megegyezett az állampolgári jogok helyettes ombudsmanjának jelentésével. Előbbi viszont lehetőséget is teremt arra, hogy jogi lépések történjenek, ha a Centrum hatvan napon belül nem szünteti meg a problémásnak ítélt ügyintézési-büntetési gyakorlatát.
L. Nagy Gábor
Menedzsment Fórum