A kis- és középvállalkozások foglalkoztatás-bővítését szolgálja, hogy a fejlesztések korábban is igényelhető adókedvezményénél a vállalatnagyságot is számításba veszik. Az új munkahelyeket eredményező beruházásoknál eddig előírt létszám-bővítési követelmény (300 dolgozó, hátrányos régióban 150 dolgozó) csak a nagyvállalatokra lesz érvényes, a kisvállalkozásoknál 30, hátrányos régióban 15 dolgozó, középvállalkozásoknál 150, hátrányos régióban 75 dolgozó felvétele a követelmény a Pénzügyminisztérium internetes címén olvasható törvényjavaslat szerint.
A helyi adókról szóló törvény módosítási javaslata szintén tartalmaz foglalkoztatást bővítő elemeket. Az iparűzési adóalap-mentesség a vállalkozó által foglalkoztatott éves átlagos statisztikai állományi létszám emeléséhez kapcsolódik. A javaslat szerint a vállalkozó az általa foglalkoztatottak éves átlagos létszámának növekedése esetén - minden többletfoglalkoztatott után - a vállalkozási szintű törvényi adóalapból adóalap-mentességre jogosult.
Az adóalap-mentességet valamennyi vállalkozás igénybe veheti, amely létszámbővítést hajt végre. A mentesség alapja tehát a foglalkoztatottak létszámának növekedése, függetlenül annak forrásától. Annak érdekében, hogy a kedvezményt a vállalkozók az eredeti cél érdekében vegyék igénybe, a javaslat a mentességre jogosító adóév utáni évben megvalósuló 5 százalékot elérő munkaerő-csökkentéshez - mintegy szankcióként - a mentesség teljes összegének visszafizetési kötelezettségét (az adóalap-növelést) rendeli.
A társadalombiztosítási járulék-kedvezmények célzottan segítik majd a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben levő munkavállalók foglalkoztatását. Így a 25 év alatti fiatalok, a gyermekes anyák és az 50 év feletti tartósan munkanélküliek elhelyezkedését. A foglalkoztatók a megfizetett járulék egy részét a Munkaerőpiaci Alapból igényelhetik vissza. Ezt a foglalkoztatási törvény módosítása teszi majd lehetővé.
Foglalkoztatási vonatkozású, hogy az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásról szóló törvény módosítási javaslata szerint, mivel a magán-nyugdíjpénztári tagdíj mértéke 2004. január 1-jével 8 százalékra módosult, ehhez igazodva az alkalmi munkavállalásról szóló törvényben előírt, 6 százalékos tagdíj is 8 százalékra változna. Továbbá a javaslat indítványozza a 2003. évre meg nem fizetett különbözet megfizetését is. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
400 ezer új munkahely a Nemzeti Foglalkoztatási Akcióterv célja
Több foglalkoztatási kedvezmény a jövő évtől
Százezer munkahelyet hoznak létre 2006-ig
Újabb kedvezmények a foglalkoztatás növeléséért
A társasági adótörvény módosítására a kormány által benyújtott törvényjavaslat szerint a legfeljebb 5 dolgozót foglalkoztató adózók csökkenthetik majd az adózás előtti eredményüket az adóév első napján érvényes minimálbér éves összegének a létszámnöveléssel arányos részével.