3p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újabb 85 millió forint tulajdonosi kölcsönt nyújt az állam a Hollóházi Porcelán Manufaktúra Zrt.-nek, az erről szóló kormányhatározat a Határozatok Tárában jelent meg.

A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácson keresztül nyújtott új 85 millió forint kölcsön lejárata ez év utolsó napja, és eddig a határidőig hosszabbítja meg a kormány a korábbi kettő, összesen 145 millió forint összegű tulajdonosi kölcsön lejáratát is.

Az újabb kölcsön célja az állam tulajdonában lévő részvények nyilvános pályázaton történő értékesítése, majd az új tulajdonos bevonásával a társaság hosszú távú működőképességének a megteremtése. További cél a márkanév védelme, valamint a munkavállalók továbbfoglalkoztatása.

A gyár az ezredforduló óta veszteségesen működött, az akkori állami vagyonkezelő, az ÁPV Rt. 2005-ig három sikertelen privatizáción volt túl. 2005 nyarán új vezérigazgató került az akkor még részvénytársasági formában működő Hollóházi Porcelán Manufaktúra élére, aki decemberben a dolgozók harmadát, 100 főt bocsátott el. Addigra a veszteség elérte a negyedmilliárd forintot.

A társaság meghatározó többségi tulajdona 2003-ban került a Magyar Fejlesztési Banktól az ÁPV Rt.-hez azzal a feltétellel, hogy a privatizációs szervezet 2005 végéig értékesíti a céget. A Hollóházi részvények 23,61 százaléka a részben ÁPV-tulajdonú Magyar Befektetési és Vagyonkezelő Zrt.-é. A Kőbányai Önkormányzatnak 0,4 százalék, a dolgozóknak pedig 0,35 százalék tulajdona van a cégben. Az állami tulajdonú részvények értékének meghatározására 2006 nyarán írt ki közbeszerzést az ÁPV Zrt.

A következő sikertelen privatizációra múlt év júliusában került sor, mert az egyetlen ajánlattevő a 150 millió forintos limitár alatt tett ajánlatot. Az ÁPV az 534 millió forint jegyzett tőkéjű Hollóházi Porcelán Manufaktúra Zrt. 75,64 százalékát kínálta eladásra. A társaság saját tőkéje 2006 végén 504 millió forint volt, azt az évet 1,025 milliárd forint árbevétel mellett 12 millió forint adózás előtti eredménnyel zárta a társaság.

Ugyancsak tavaly júliusban a felszámoló értékesítette az egykori Hutschenteuther Kft. vagyonába tartozó kisebbik hollóházi porcelánüzemet. A Hutschenteuther Hungária Porcelángyár Kft.-t 200 millió forint jegyzett tőkével az állami Hollóházi Porcelángyár 10 százalékos tulajdoni hányadával alapította a német Winterling Porzellan AG 1996-ban annak a két üzemnek a bázisán, amit az állami cég korábban Szász Endre festőművész számára épített.

A porcelángyár 2007 szeptemberben ötödször kapott Magyar Termék Nagydíjat.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!