Csaknem 4 milliárd dolláros könyvelési csalás derült ki az USA második legnagyobb távolsági távbeszélő szolgáltatójánál, a Worldcomnál. Az eset az Enron tavalyi csalárd csődje után újabb súlyos csapást jelent mind a piacokra, mind a könyvvizsgálói szakmára. Az eset kapcsán az Arthur Andersen - amely az Enronnál tevékeny szerepet vállalat a kreatív könyvelésben máris mossa kezeit, és közölte, hogy nem tudott a csalásról, a Worldcom ugyanis alapvető információkat tartott vissza.
Az amerikai távközlési cégnél bejelentették, hogy a belső könyvvizsgálat 3,8 milliárd dolláros működési költség 'helytelen' elszámolását tárta fel - az összeget beruházásként számolták el -, s ez megkérdőjelezi a cég múlt öt negyedévi eredménybeszámolóinak hitelességét. A WorldCom a tavalyi év egészére 1,4 milliárd dollár, az idei első negyedévre 130 millió dollár nettó profitot könyvelt el, jóllehet szabályos könyvvitel mellett 2001-ről nettó veszteséget kellett volna jelentenie. A cég már közölte, hogy 2001-ről és az idei első negyedről új pénzügyi jelentést ad ki.
Az eset kapcsán az tőzsdei szakemberek nem sok jót jósolnak a távközlési cégnek, amely 17000 alkalmazottját bocsátotta el. Ugyanakkor szinte biztosra veszik, hogy a botrány a cég puszta fennmaradását kérdőjelezi meg.
Az ügy folyományaként a pénzügyi szakemberek a tőzsdék és a dollár esését valószínűsítik.
Újabb könyvelési botrány az USA-ban
Csaknem 4 milliárd dolláros könyvelési csalás derült ki az USA második legnagyobb távolsági távbeszélő szolgáltatójánál, a Worldcomnál.