Budapestre telepítette globális szolgáltató központját az amerikai Kinetic Concepts (KCI) orvostechnológiai vállalat, jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Catherine Burzik elnök-vezérigazgató.
A cég első lépésben úgynevezett tranzakció alapú funkcióit - beszedési megbízások, tartozás- és követelés-kezelés - vonta össze budapesti egységében, később a pénzügyi, az adminisztrációs és a HR-feladatokat is fokozatosan ide fogja áthelyezni.
Több száz állást ígérnek
A működését szeptemberben megkezdő pesti irodában jelenleg ötvenen dolgoznak, fél éven belül pedig újabb ötven munkavállaló kezdheti meg munkáját. Az elnök-vezérigazgató úgy nyilatkozott, hogy néhány éven belül újabb munkahelyek százait hozzák létre a fővárosban, a jelenleg 2400 négyzetméteres irodájuk pedig jövőre 4200 négyzetméterre bővül majd.
Az mfor.hu azon kérdésére, mekkora a magyarországi befektetés értéke, illetve milyen mértékű és típusú támogatást kaptak (adókedvezmény vagy/és egyedi támogatás - a szerk.) a magyar államtól, az elnök-vezérigazgató nem közölt konkrét számot.
Annyit viszont elárult, hogy jelenleg is tárgyalnak a magyar kormány befektetési és kereskedelemfejlesztési ügynökségével, az ITD Hungaryvel (ITDH) a beruházáshoz kapcsolódó állami támogatásokról.
A 6800 főt foglalkoztató, évi kétmilliárd dollár árbevételű cég a sebkezelés, a szövetregeneráció és a terápiás támogató rendszerek piacán kutat, fejleszt, gyárt és forgalmaz termékeket, a világ mintegy húsz országában. Budapestet egyébként a stratégiai földrajzi elhelyezkedés, a jól képzett és idegennyelvet beszélő munkaerő, valamint az életminőség miatt választották ki a lehetséges helyszínek közül.
30 ezer állást hoztak hazánkba
Mint ismert, az elmúlt években sorozatban telepítették Magyarországra szolgáltató központjukat multinacionális cégek. Legutóbb, idén tavasszal a szintén amerikai Albemarle nyitotta meg bázisát a fővárosban, ahol jövőre már 120 ember dolgozik majd. Az ITDH korábbi közlése szerint összesen 30 ezer munkahely jött létre Magyarországon külföldi cégek szolgáltató központjaiban a 2000-es évek eleje óta.
Az ügynökség tavaly 27 darab külföldi működőtőke-befektetésnél működött közre, amelyek mintegy 5500 új munkahely létrejöttét segítették elő. Egyedi kormánydöntéssel tíz új beruházás kapott zöld utat; ezek mintegy 3200 új munkahelyet hoztak létre, és a következő öt évben mintegy 1,3 milliárd euróval növelik Magyarország exportját.
Kevesebb tőke érkezik
Igaz, a működőtőke-beáramlás ezzel együtt is csökkenő trendet mutat: 2009-ben a külföldi közvetlen tőkebefektetések értéke a 2008-as 3,4 milliárd euróról 2 milliárd euróra mérséklődött. Ezen belül visszaesett az ITDH-n keresztül érkező beruházások összértéke is: míg 2008-ban 1,55 milliárd, tavaly már csak 900 millió eurót tett ki ez a mutató.
W. B.
mfor.hu