2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Általános sztrájkot tartottak Belgiumban pénteken, tiltakozásul a kormány által elfogadott nyugdíjreform ellen. Az egynapos akciót a három nagy országos szakszervezet együttesen szervezte, pontosan három héttel azután, hogy a szocialista FGTB szakszervezet általános sztrájkja egyszer már megbénította az ország közlekedését és közintézményeit.

A mostani akciót tüntetésekkel toldották meg, a belga fővárosba több tízezer embert vártak vidékről is, hogy személyes jelenlétükkel nyomatékosítsák a szakszervezet fő követelését, az előnyugdíjazási lehetőség alsó korhatárának 58 éven tartását. Guy Verhofstadt, a liberális-szocialista koalíció miniszterelnöke azonban már előre közölte, hogy semmiről sem hajlandó az utca nyomása alatt tárgyalni - a kormány ezt bizonyította is azzal, hogy az első sztrájk után továbbvitte javaslatát az említett korhatár 60 évre emeléséről. Az érdekegyeztetési főszereplők korábban tárgyalásos úton próbálták rendezni a kérdést, de a párbeszéd nem vezetett sikerre - közli az MTI.

A munkabeszüntetésbe bekapcsolódott a közlekedés szinte minden résztvevője, a közhivatalok, közüzemek, állami vállalatok, az iskolák többsége, a közmédia, de még néhány nagyobb áruházláncot is érintett a sztrájk. A brüsszeli nemzetközi repülőtér rendben üzemelt, a charleroi-i repülőtéren viszont számos járatot töröltek. A vonatok rendben közlekedtek, de ennek oka az volt, hogy vidékről a tüntetésre igyekvők vasúton elérhessék Brüsszelt. A vidéki és fővárosi tömegközlekedés lényegében leállt, a kikötők forgalmában is késések voltak.

Ahogy a Menedzsment Fórum már korábban beszámolt, Belgium éveken át a szociális béke szigetének számított Nyugat-Európában: 1993 és 2005 között ugyanis egyetlen általános sztrájk sem volt az országban. Az idén a korkedvezményes előnyugdíjazás megszigorítására vonatkozó kormányzati terv azonban felszította a szenvedélyeket. A kormány a társadalom elöregedésére hivatkozik, azaz arra, hogy egyre több a nyugdíjas, és járandóságaik folyósítása mind nagyobb terheket ró az államháztartásra, illetve az aktív korú lakosságra. A szakszervezetek viszont a munkanélküliséggel érvelnek: mint mondják, akkor, amikor olyan sok fiatal nem talál munkát, először is álláshelyeket kell teremteni, s ehhez hasznos a korai nyugdíjba vonulás.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!