3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemrég arról számoltunk be, hogy majdnem rekordveszteséget könyvelhetett el az elmúlt egy évben a Manchester City focicsapata. Pénteken aztán kiderült, hogy a város másik felén sem minden habostorta: a United az elmúlt egy évet közel 80 millió fontos (mintegy 25 milliárd forint) veszteséggel zárta, így nem sokkal maradt el a városi riválistól - számol be róla a BBC internetes oldala.

Elsősorban az egyszeri költségek és a növekvő kamatterhek miatt 79,6 millió fontos veszteséggel zárta a június 30-án zárult üzleti évét a Manchester United. Ez jelentős visszaesés az egy évvel korábbi 48 milliós profithoz képest, igaz, akkor a Cristiano Ronaldo eladásából származó 80 millió fontos bevétel jelentősen javított az eredményen.

Válságban a szurkoló is kevesebbet költ

Elsősorban a 67 millió fontos egyszeri kiadásoknak és a 40 millió fontos kamatkiadásoknak volt köszönhető, hogy a Manchester United tetemes mínusszal zárta legutóbbi üzleti évét. Ugyanakkor a pénteken közölt adatokból az látszik, hogy a meccsnapokon realizált bevételek is jelentősen visszaestek, az egy évvel korábbi 108,8 millió fontról 100,2 millióra.

A beszámoló szerint ez elsősorban annak volt köszönhető, hogy a csapat hamarabb kiesett a Bajnokok Ligájából, mint az előző szezonban. A 2009-2010-es szezonban a negyeddöntőben vérzett el a csapat a legrangosabb európai kupasorozatban, míg egy évvel korábban csak a döntőben maradtak alul a Barcelona ellen. A klub teljes éves forgalma 286,4 milliót tett ki.

A Manchester United működési eredménye, mely nem tartalmazza a kamatfizetéseket, 92 millió fontról 100,8 millióra nőtt, a 40 milliós kamatkiadás pedig megegyezett az egy évvel korábbival. Mindebből az látszik, hogy főleg a 67 milliós egyszeri kiadás húzta le az eredményt. Ez a kiadás nagyrészt a januári 500 millió fontos kötvénykibocsátáshoz kapcsolódott, a kötvényekre ugyanis hozamot kellett fizetni, cserébe viszont a kemény banki feltételeknél enyhébb kondíciók mellett tudtak forrást bevonni.

Elégedtelen szurkolók

A tévéközvetítések jogdíjaiból származó bevételek viszont emelkedtek az elmúlt egy évben, így 104,8 millió fontot tettek ki az előző évi 99,7 millió után.

A Manchester Unitedet 2005-ben vette meg az amerikai Glazer család 800 millió fontért, a vételár jó részét azonban hitelből finanszírozták. Éppen ezért a szimpatizánsok egy része azzal vádolja a tulajdonosokat, hogy eladósították a klubot. Az elégedetlenség pedig anyagi kárt is okoz, hiszen sokan bojkottálják a csapat meccseit, illetve a hivatalos vörös mez helyett sárga-zöldben szurkolnak.

A tehetősebb szurkolók által alapított Red Knights csoport az év első felében meg is vette volna a Manchester Unitedet, azonban leszögezték, hogy csak ésszerű összeget fizetnének a klubért. A Glazer család azonban minden felvásárlási törekvést elhárított és kijelentette, hogy a csapat nem eladó.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!