2p

Mind több ország tájékoztatja az Európai Bizottságot arról, milyen intézkedéseket kíván alkalmazni a munkaerő szabad áramlását illetően a tíz új tag május 1-jei csatlakozása után. Ausztria, Belgium, Finnország és Németország már jelezte a korlátozásokat.

A tervezett korlátozó intézkedések pontos mibenlétéről azonban a négy ország a bizottságot sem tájékoztatta, csupán alkalmazásuk szándékát jelentette be - számolt be az MTI. A többi kilenc jelenlegi tagállam szándékairól egyelőre a bizottság is csak nyilatkozatok és sajtójelentések alapján tud képet alkotni; megerősített információkon alapuló hivatalos tájékoztatást ezért erről csak maguk az érintettek adhatnak.

A tizenötöknek a májusban taggá váló tíz országgal kötött csatlakozási szerződés ad lehetőséget arra, hogy egy legfeljebb hét évig tartó átmeneti időszakban nemzeti rendelkezéseket - gyakorlatilag korlátozásokat - alkalmazzanak a munkaerő unión belüli szabad áramlására. Jogilag ugyancsak a szerződés vonatkozó rendelkezéséből következik, hogy ezzel kapcsolatos döntéseiket szabadon hozhatják meg, és terveikről nem kötelesek tájékoztatni a bizottságot.

A kérdés azzal összefüggésben került előtérbe, hogy az utóbbi időben egymás után jelennek meg értesülések olyan tagállamok által tervezett korlátozó intézkedésekről, amelyek korábban azt közölték, hogy a csatlakozások időpontjától kezdve megnyitják munkaerőpiacukat az új tagországokból érkező munkavállalók előtt. A tervezett vagy már be is jelentett korlátozások egy része közvetlenül a munkaerőpiacra való bejutást érinti, és a csatlakozási szerződés alapján az átmeneti időszakban törvényesnek tekinthető.

Más a helyzet a munkavállalóknak járó különféle szociális kedvezményeket és juttatásokat érintő korlátozásokkal. E téren nem megengedett a hátrányos megkülönböztetés, vagyis az intézkedéseknek egyformán kell vonatkozniuk valamennyi - régi és új - tagállam munkavállalóira - közölték a források. Emellett az újonnan csatlakozó országok munkavállalóit a jelenlegi tagállamokban alkalmazandó törvényes korlátozó intézkedésekkel együtt is kötelezően előnyben kell majd részesíteni a harmadik országokból érkezőkkel szemben - tették hozzá.

Kapcsolódó anyagok
Nem lesz egyszerűbb munkát vállalni az EU-ban
EU-munkavállalás: országonként eltérő szabályok
Az EU-n kívüli gazdagok is korlátozzák a munkavállalást
Az Uniós munkavállalás ABC-je

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!