Nem várható, hogy az adójegyspájzolás a központi költségvetésnek milliárdos nagyságrendű jövedékiadó-bevételkiesést okozna - mondta Sipos Jenő a Vám és Pénzügyőrség (VPOP) szóvivője.
A jogalkotók évekkel korábban korlátokat építettek a rendszerbe, hogy a dohánygyártók ne tudjanak tartalékolni az adójegyekből - tette hozzá. Eszerint az áremelkedés előtti 45 napban a dohánygyárak már csak a havi átlagos mennyiség alapján igényelhetnek adójegyet, illetve az áremelkedést követő 15 napban dohánykészleteiket ki kell vinni a raktárakból.
Ez a korlátozás az importálók, illetve tagállami behozatalt végzők esetében még szigorúbb, hiszen ezek a cégek a változás hatályba lépését követően kizárólag az új adójeggyel ellátott cigarettát hozhatják be Magyarországra.
A szóvivő utalt arra, hogy a kereskedőknél viszont elhelyezhetők a cigaretták, így arra lehet számítani, hogy az áprilisi adóemelés miatt egy darabig nem változik a cigaretták ára a boltokban.
Tavaly jövedéki adóból az előzetesen tervezettnél 3,5 százalékkal több, 761 milliárd forint folyt be, csaknem 90 milliárddal haladva meg a 2005. évit.
A mostani, április 1-i adóemelést még tavaly nyáron jelentette be a kormányfő az Új Egyensúly program ismertetésekor. Az akkori döntés értelmében 2006 szeptemberében már 5,7 százalékkal nőtt a cigaretta jövedéki adója, és két további lépésben, 2007 áprilisában illetve szeptemberében 2,7-2,7 százalékkal emelkedik.
A kormány tavaly a cigaretta jövedéki adója mellett - a bor kivételével - a szesztartalmú italok jövedéki adóját is emelte, hét százalékkal. A jövedéki adó változásától 2006-ban és 2007-ben 3-3 milliárd forint többletbevételt remélt a kormány.