Ágazati lehetőségek
Az ERP-rendszerek elsősorban horizontálisan terjedtek el. A vállalatot a lehető leggyorsabban és legegyszerűbben fedik le a pénzügy-számvitel, kontrolling, logisztika, gyártás, raktározás, készletezés, beszerzés és értékesítés funkciókkal. Ezek olyan komplett rendszerek, amelyek ma már a kisvállalatok számára is megfizethetők, s magukban hordozzák a képességet, hogy a vállalattal együtt nőjenek, tehát integrált vállalatirányítási rendszert nem egy-három éves időtartamra érdemes bevezetni.
A vertikális, azaz ágazati megoldások csak az utóbbi években kezdtek terjedni Magyarországon, de rengeteg piaci lehetőséget rejtenek magukban. Az ágazati ERP-szoftvereket úgy fejlesztették ki, hogy egy adott ágazatban tevékenykedő összes vállalat használhassa azokat. Minél testre szabottabbak már alaphelyzetben, annál költséghatékonyabb a bevezetésük és az üzemeltetésük.
Az egyes iparágakban - például élelmiszeripar, állattenyésztés, faipar, papíripar - számos változásra kell felkészülni az EU-csatlakozás után. Az élelmiszeriparban dolgozó cégeknek, így a vállalatirányítási rendszerüknek is teljes mértékben nyomon kell követniük a termékeket, adott esetben vissza kell vezetniük, milyen állatból származik például egy húsipari termék. Szigorú környezetvédelmi és egészségügyi előírásokat is be kell tartaniuk, továbbá hatóságilag erősen ellenőrzik majd a tételszámkezelést - hoz példákat Ludmán Szabolcs, a Movex integrált vállalatirányítási rendszert forgalmazó aPLUS Consulting Kft. kereskedelmi igazgatója.
Igénylik, de nem tudják
A hazai ERP-szoftvereket fejlesztők egyetértenek abban, hogy a nemzetközi rendszerekkel szembeni lemaradásuk két-három év alatt felszámolható, nem szenvednek hosszú távon emiatt versenyhátrányt. A kis- és középvállalatok is egyre inkább igénylik az integrált rendszerek használatát, de pontosan nem tudják, milyen szoftverre van szükségük, s nincsenek tisztában azzal, mire fogják használni. Ha már van elképzelésük, szembesülnek azzal, hogy a szoftverek drágák, amit azonban el kell fogadni. Az EU-csatlakozás után létszükséglet lesz valamilyen integrált rendszer használata, de egyáltalán nem kötelező külföldi terméket vásárolni.
Megjelent a Piac és Profit 2004. januári számában
Vállalatirányítási rendszerek az Európai Unióban
Az európai uniós csatlakozás közeledtével fellendülőben van az ERP (integrált vállalatirányítási rendszer) piaca. Különösen a kis- és közepes vállalatok részéről nőtt meg az érdeklődés, hiszen mára nyilvánvalóvá vált, ez a versenyképesség egyik feltétele. Kérdés, hogy a csatlakozás után a magyar ERP-fejlesztők háttérbe szorulnak-e a nemzetközi gyártókkal szemben.