Az önkormányzati infrastruktúra-fejlesztési hitelprogramra 60 milliárd, a regionális vállalkozásfejlesztési hitelprogramra 10 milliárd, az ECONOVA - mikro-, kis- és középvállalkozások finanszírozását szolgáló - programra szintén 10 milliárd forint, a határon túli magyar gazdasági jelenlét erősítésére szolgáló Szülőföld Programra mintegy 20 milliárd forint áll rendelkezésre.
A GKM összefoglalójából kiderül: a 10 milliárd forint keretösszegű regionális vállalkozásfejlesztési hitelprogram az újonnan alakult és már működő kis- és középvállalkozások betelepülését segíti ipari parkokba, logisztikai központokba 500-600 millió forintos hitelfelvételi lehetőséggel. Az MFB által nyújtott hitel futamideje akár 10 év is lehet, s a törlesztést 3 éves türelmi idő után kezdheti meg az adós.
A már futó hitelprogramok közül valamennyi vállalkozás felvehet Európa Hitelt, ha az európai uniós csatlakozáshoz kapcsolódó technológiai fejlesztést valósít meg. Ebben az esetben 10-500 millió forintos, euróban is felvehető hitelt nyújt az MFB és 22 kereskedelmi bank, amelyhez a kormány árfolyam-garanciát vállal. Ennek nyomán az éves kamat 6-7 százalék, a futamidő 4-15 év (2 év türelmi idő mellett).
Eddig 1445 vállalkozás 81 milliárd forintnyi hitelkérelmét hagyták jóvá az Európa Hitel keretében, a konstrukció összesen 100 milliárdos hitelösszeg kihelyezését teszi lehetővé. Midihitelt azok a mikro- és kisvállalkozások vehetnek fel, amelyek 25 millió forintnyi külső forráshoz kívánnak jutni. A GKM a hitelhez 3 éven keresztül 4 százalékos kamat-, és 50 százalékos garanciadíj-támogatást nyújt. Eddig a vállalkozásokkal 77 kamattámogatási szerződést kötöttek a bankok, s a 47 milliós kamattámogatás 518 millió forint értékű hitel felvételét segítette elő.
Széchenyi Kártyával maximum 10 millió forint szabadon felhasználható hitelt vehetnek fel a kisebb vállalkozások. A konstrukcióhoz 3 százalékos kamattámogatás és a Hitelgarancia Rt. kedvezményes garanciavállalása kapcsolódik. Széchenyi Kártya 615 település 991 pénzintézetében igényelhető, a GKM összefoglalója szerint eddig több mint 36 ezren kezdeményezték a kártya birtoklását, s ez 103 milliárd forintnyi hitelkeretet jelent. Az átadott kártyák száma 24 ezer. (MTI)
Vállalkozásokat segítő hitelprogramok indulnak
Hat új hitelprogram indul 140-160 milliárd forint keretösszeggel 2005 márciusáig a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) refinanszírozásával - olvasható a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) most közzétett összefoglalójában. A kedvezményes hiteleket decembertől vehetik igénybe a vállalkozások.