A Fogyatékosság-barát Munkahely programot a Salva Vita Alapítvány indította 2010-ben azzal a céllal, hogy a fogyatékkal élő munkavállalók és az ő foglalkoztatásukra nyitott cégek egymásra találjanak. A díj valódi értékét az adja, hogy a pályázó munkahelyek nem egyszerűen az integrációt elősegítő terveik alapján nyernek, hanem egy rövidtávú, három hónapos fejlesztési időszak után érdemlik ki az elismerést. A díj elnyerésével a pályázók a fogyatékos munkavállalók foglalkoztatásának elősegítése érdekében kidolgozott középtávú - 2 éven belül záruló - fejlesztési terveik megvalósítására is kötelezettséget vállalnak.
2015-ben már 26 szervezetnek adott át díjat az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AMCHAM), a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület és a Salva Vita Alapítvány. A nevező cégek között multinacionális vállalatok és állami cégek is vannak: köztük olyanok is, például a Spar, az Auchan vagy a Szerencsejáték Zrt., melyek harmadik alkalommal újították meg a címet. A Fogyatékosság-barát Munkahely díj így egyre inkább védjeggyé válik, mely a munkaerőpiacon is értékes jelzés - ennek alapján a munkaközvetítő cégek könnyebben találják meg azokat a vállalkozásokat, ahol felkészültek a fogyatékkal élők fogadására.
A következő évre szóló programra május 22-ig lehet jelentkezni. A jelentkezést követő felkészülési időszakban, illetve a díj elnyerése után, a középtávú fejlesztések kapcsán is ingyenes szakértői konzultációs lehetőséget biztosít a Salva Vita Alapvítvány - ezzel garantálva, hogy a tervezett beruházások valós igényeket szolgálnak majd.
A díj 2010-es indulása óta több mint 50 olyan cég birtokolhatta az elismerést, mely vállalta, hogy folyamatosan fejleszti a fogyatékos munkavállalók toborzásával, foglalkoztatásával, megtartásával kapcsolatos gyakorlatát. Ilyen fejlesztésnek minősül, ha egy szervezet a kollégák, a vezetők számára felkészítő tréninget szervez, vagy esélyegyenlőségi referenst választ. A pályázó vállalhatja azt is, hogy fizikai vagy infokommunikációs akadálymentesítést végez értelmi sérült, hallássérült kolléga fogadására, vagy az üres pozícióit, fogyatékos embereket célzó álláskereső portálokon is meghirdeti, elérhetővé teszi.
A nyertes pályázó az elismerés megszerzését követően két évig használhatja a Fogyatékosság-barát Munkahely logót. Ez az időszak a középtávú fejlesztések igazolását követően további két évre többször is meghosszabbítható.
(X)