4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Válság ide vagy oda, a hazai bankok jelentős része az első félévben is több milliárd vagy több tízmilliárd forint nettó nyereséget könyvelhetett el – igaz, a profit többségüknél csökkent. Veszteséget a jelentősebb pénzintézetek közül csupán a Raiffeisen volt kénytelem lenyelni.

13,5 milliárd forint adózás előtti, illetve 8,7 milliárd forint adózott nyereséget ért el a K&H csoport az első félévben, ami 51,6, illetve 54,2 százalékkal marad el a tavalyi első félévitől - jelentette be csütörtökön Budapesten Marko Voljc, a K and H csoport vezérigazgatója a konszolidált, nem auditált, nemzetközi számviteli szabályok (IFRS) szerinti adatokat ismertetve.

Az eredményt a céltartalékképzés rontotta, a bankcsoport az első félévben ugyanis jelentős, 19 milliárd forintnyi céltartalékot képzett, míg tavaly ez a tétel 200 millió forinttal javította az eredményt, adta hírül az MTI.

Nőtt a müködési eredmény

A nem teljesítő hitelek aránya (NPL) a tavalyi utolsó negyedév óta folyamatosan romlott, s a 2008. szeptember végi 2,21 százalékról az idén június végére 3,99 százalékra emelkedett. Ez főképp a lakossági portfólió romlásának következménye, ahol az NPL ugyanezen időszakban 1,31-ről 4,44 százalékra emelkedett, de még mindig kedvezőbb a piacinál - mutatott rá Gombás Attila, a pénzügyi és kockázatkezelési divízió vezetője. Véleménye szerint további romlásra lehet számítani, de már nem a devizahatás, hanem a várhatóan növekvő munkanélküliség miatt.

A K&H csoport a vezérigazgató értékelése szerint mindezek ellenére jól teljesített: konszolidált mérlegfőösszege éves szinten 27 százalékkal bővült, működési eredménye 18 százalékkal nőtt, piaci részesedése pedig - a vállalati hiteleket kivéve - minden szegmensben emelkedett.

Bár a hazai bankok többségének szintén csökkent a profitja az első félévben, profitjuk még így is több milliárd vagy több tízmilliárd forintra rúg.   

Nyereséges, aki a tőzsdén van

A profit nagyságát tekintve a mezőnyt az OTP vezeti, amely az év első hat hónapjában 85 milliárd forint nettó nyereséget ért el. A menedzsment idei célkitűzése 150 milliárd forint, azaz ha nem lesz javulás az év második felében, hanem az első kettőhöz hasonló negyedéveket produkál a pénzintézet, már akkor is bőven meglehet a tervezett profit.

Az MKB-csoport az idei első félévet 7,9 milliárd forint adózás előtti nyereséggel zárta, amely több mint 20 százalékos növekedést jelent a tavalyi azonos időszakhoz képest. A bruttó működési eredmény még ennél is nagyobb mértékben, csaknem harmadával bővült és 73,1 milliárd forint lett. Az eredményesség elsősorban a költségek lefaragásának köszönhetően javult.

Az FHB-nál az első hat hónap konszolidált adózás előtti eredménye meghaladta az 5,8 milliárd forintot, amely 17,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az adózott eredmény 2009 első félévében 4,1 milliárd forint volt, mely az előző év azonos időszakához képest 17,2 százalékos növekedésnek felel meg.

A GE Money csoporthoz tartozó Budapest Banknál a konszolidált nettó nyereség 7 százalékkal 6,95 milliárd forintra csökkent az első félévben az előzőév hasonló időszakához képest. A vállalat jelentése megjegyzi, hogy a Budapest Bank Nyrt. az általános tartalékot egyszer, az év végén képzi meg, ezért az első félévi eredménykimutatás nem tartalmaz ilyen információt.

Erste: 41,3 millió euró

Az Erste Ukrajna kivételével minden piacán nyereségesen működött az első félévben. Magyarországon az adózott eredmény kisebbségi részesedések nélkül 41,3 millió euró volt az első félévben, 13,7 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbi 47,9 milliónál, de a valutaárfolyam-változásokat leszámítva gyakorlatilag nem változott.

A nettó kamatbevétel 18,4 százalékkal 159,8 millió euróra nőtt, árfolyamváltozás nélkül számolva 35,3 százalékkal gyarapodott, jutalékbevétel ellenben 40,5 százalékkal 38,8 millió euróra csökkent.

Nem úszta meg eddig ilyen olcsón a válságot a CIB bankcsoport, amely az első félévben mindössze 586 millió forint adózott eredményt ért el, szemben a múlt év első hat havi 20,4 milliárd forintos adózott eredménnyel. A CIB prudens kockázatkezelésének következtében 28 milliárd forinttal emelkedett az értékvesztés és céltartalék képzés, ami javarészt elvitte a működési eredményt.

Még rosszabbul járt a Raiffeisen bankcsoport, amely 3,292 milliárd forint konszolidált, adózás utáni veszteséggel zárta az idei első félévet, míg tavaly ugyanebben az időszakban 18,1 milliárd forint nyeresége volt. A banknál a céltartalékok állománya az első félévben 10,5 százalékkal, közel 27 milliárd forintra emelkedett, és 30 százalékkal haladta meg a tavaly első félévit.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!