10 év alatt négyszeresére nőhet a távmunkázók száma
Utóbbi megállapítás annál is inkább elgondolkodtató, mivel "a távmunkázók teljesen átlagos munkaszerződéssel rendelkeznek, s ezért a normál munkavállalóhoz hasonló biztonság illetné meg őket" - véli Podewin. Ennek érdekében a BDA - a Német Szakszervezetek Szövetségével (DGB) és az európai partnerekkel együtt - még 2002-ben olyan határozatot fogadott el, amely bizosítani kívánja a távmunkát vállalók szociális- és munkajogainak megfelelő fokú védelmét.
Abban minden munkaügyi szakértő egyetért, hogy a munkáltató a távmunkával közvetlenül nem tud költséget megtakarítani. Sőt, esetenként még többletkiadások is felmerülnek: "Egyes távmunkázónak megmarad az irodai munkahelye, s emellé meg kell számára teremteni az otthoni munkához szükséges technikai feltételeket" - mondja Podewin. Jörn Solbig, az IW munkatársa ezt a jövőbe történő befektetés tipikus példájának tekinti, szerinte ugyanis a távmunkában rejlő lehetőségeket még messze nem aknázták ki. Az ágazat fejlődését hátráltatja, hogy a vállalatoknak jelenleg a legkisebb bajuk is nagyobb ennél.
A szakszervezet ebben, na meg a feszült munkaerőpiaci helyzetben látja a legnagyobb veszélyt: "A szükség a cégeket is találékonnyá teszi. A távmunkahelyeket egy tolvonással megszüntethetik, és az addigi munkatársak bedolgozókként, megbízási szerződéssel fogják ugyanazt a munkát elvégezni. Nyilvánvaló, hogy a vállalatok így bérköltséget takaríthatnak meg" - fejti ki Kairat.
Az aggodalmak ellenére az Empirica Kutatóintézet a távmunka további térnyerését jósolja. Ebben a kérdésben a DGB és BDA is egyetért, sőt várakozásaik szerint Németországban a távmunkázók száma 10 év alatt a mostani négyszeresére fog duzzadni.
Változó távmunka-trend, már menedzsereknek is
Németországban a távmunkában dolgozók aránya három év alatt megtriplázódott, s a jövőben további növekedés várható. A trend hátterében a legjobb éveikben járó menedzserek állnak, akiknek az otthon melege biztosítja a maximális produktivitást.