3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hol tart ma a szállítmányozás, különös tekintettel a vámtevékenységre és mit jelent számunkra az, hogy a Vámtörvény 2003-ra érvényes módosításával megjelentek a képviseleti szabályok, s megjelent az, hogy a szállítmányozóm fuvarozó vámfizetésre kötelezett lehet?

Biztos vagyok benne, hogy mindenkiben fogalmazódhatnak meg kérdések a munkafolyamatok átgondolása közben. Ezért úgy gondolom, hogy a mi szakmánk még nincs, és nem is lehet felkészülve a csatlakozásra, de azt hiszem, a helyzet nem reménytelen. Véleményem szerint a szakmának. szakmai szervezeteknek össze kell fogniuk, hogy illetékes helyeken közösen fellépve tisztázzák a megválaszolatlan kérdéseket. Ezzel elérhető, hogy szervezeteink tagjai időben és pánikhangulat nélkül tudjanak felkészülni a "mi fog történni a csatlakozást követő napon?" kérdés megválaszolására.

És most nézzük a január elsejétől érvényes Vámtörvényben rögzített új képviseleti jogosultságokat.

Miért beszélünk új képviseleti jogosultságokról? Azért, mert egyszer már volt ilyen jogosultsága a szállítmányozóknak, ami a vámteher átvállalásával járt, másodsorban pedig azért új, mert a közvetett és a közvetlen képviselet szóhasználata a magyar -jogban még ez idáig nem volt ismert.

Valójában mit is jelentenek ezek a képviseleti formák? Az ismert külkereskedelmi szabályok szerint a megbízó és a megbízott közötti klasszikus kapcsolati rendszerben elsőként szoktuk említeni az un. ügynöki kapcsolatot, ahol az ügynök a megbízó nevében és a megbízó számlájára, vagy javára jár el a szerződésben meghatározott ügyekben.

Végül is nincs különbség a közvetlen képviseleti forma és az ügynöki kapcsolati forma között! A törvény úgy fogalmaz, hogy, "a képviselet Iehet közvetlen, amikor a képviselő a megbízója nevében és javára jár el". A különbséget a résztvevők közölt találjuk meg: az ügynöki kapcsolati formánál a harmadik személy is egy szerződő fél, addig a vámügyi képviselet esetén a harmadik személy mindig a vámhatóság, amelynek a törvény erejénél fogva meg kellene követelnie a szakszerűség érdekében, hogy a képviselő vámügynök rendelkezzen a vám tevékenységi engedélyével, de megengedi és nem elvárja, hogy a megbízó helyett a kért vámterheket megfizesse. Ennél a képviseleti formánál a vámteher megfizetéséért az importőr tartozik felelőséggel. Ebből következik az, hogy a vámügynök az általa nyitott vámszámlákra (ezek ma is léteznek) bekéri az ügyfelétől a vámterheket, s erről fizeti meg a megbízó nevében és (nagyon fontos!) a megbízó adószámára a vámterheket. Tulajdonképpen ez az oka annak, hogy az unió legtöbb országában legalábbis az észak-európai részen ez a képviseleti forma vált meghatározóvá.


A cikk folytatása

Forrás: Navigátor


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!