Tóth Gergely, az elemzés készítője kedden elmondta, hogy a PannErgy az elsők között lépett be a geotermikus energiát felhasználó vállalatok közé, ami egyértelműen nagy előny lehet a későbbiek folyamán. A geotermia területén a PannErgynek jelenleg nincs hasonló nagyságrendű és földrajzi lefedettségű versenytársa sem Magyarországon, sem a régióban, ahol inkább kisebb, egyedi fűtő projektek a jellemzőek.
A BudaCash első alkalommal készített elemzést a PannErgyről. Azért most, mert a társaság papírjai a Budapesti Értéktőzsde likvid papírjai közé kerültek, így a befektetési alapok a portfoliójukban az eddigi 5 százalék helyett akár 15 százalékos arányban tarthatnak PannErgy részvényeket.
A belföldi geotermikus ágazatban csak a CEGE Közép-európai Geotermikus Energia Termelő Zrt. van jelen. A 2008-ban alapított, 50 százalékban a Mol, 50 százalékban az ausztrál Green Rock Energy International Ltd. tulajdonában lévő CEGE elsősorban a mélységi geotermiára összpontosít, mert hagyományos tevékenységéből eredően itt rendelkezik versenyelőnnyel, a társaság számára a földhő alapú áramtermelés az elsődlegesen kitűzött cél.
Az elemzés foglalkozik a PannErgy projektjeinek kockázataival is. A fúrás költsége az összköltség közel 80 százalékát adja, s a fúrás esetleges sikertelensége méterenként hozzávetőleg ezer euró veszteséget jelentene. A menedzsment a tervezett 220 millió euró érékű projektsorozat finanszírozásában vissza nem térítendő támogatásokkal számol, ami jelenleg elérhetőnek tűnik, de öt éves távlatban ez már nehezen garantálható.
A gazdasági jellegű kockázatok között a BudaCash elemzője megemlíti a földgáz világpiaci árváltozásának hatását a cég árbevételére, mert a távhőár alapja a gáztűzelésű erőműben termelt távhő ára. A beruházás költségét pedig a forint árfolyamának gyengülési hullámai növelhetik, igaz, ez ellen bizonyos tőkepiaci instrumentumokkal védekezni lehet.
Tóth Gergely azt mondta: a PannErgy részvényeiben még jelentős potenciál van, amit megalapoz a Szentlőrincen sikeresen folyó fúrási projekt és az, hogy az Európai Beruházási Bank (EIB) 100 millió eurós hitelkeretet biztosított a társaság számára.
A PannErgy részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában lehet kereskedni. A papír kedden kora délután 900 forinton állt, négy forinttal drágábban a hétfői záróárnál, de a nyitáshoz képest 18 forinttal emelkedett az árfolyama. Az elmúlt 52 hétben a PannErgy részvények legmagasabb árfolyama 1.147, a legalacsonyabb 740 forint volt.
MTI