3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kiszámítható jogszabályi környezet, stabil támogatási rendszer és megtérülést garantáló árak nélkül nem indulnak el a jövőben a megújuló alapú energetikai fejlesztések - mondta Rudolf Péter, a Biomassza Erőművek Egyesülése főtitkára csütörtökön Budapesten sajtóbeszélgetésen.

Hozzátette: ha nincs kiszámítható környezet és hiteles, stabil támogatási politika, akkor az új megújuló energia támogató rendszer (METÁR) sem hoz fellendülést.

A tájékoztatón bemutattak egy, a tervezett METÁR-hoz készített, nemzetközi tapasztalatokon alapuló számítást, amely szerint a kisebb és ennél fogva kevésbé költséghatékony erőműegységek biztonságos működéséhez magasabb átvételi árak szükségeltetnek, mint a méretüknél fogva hatékonyabb működésre képes nagyobb egységek esetében.

Jelenleg az erőműveknek kilowatt óránként egységesen 29,6 forintot fizetnek a biomasszából előállított áramért, amit az egyesülés szerint az erőművek nagyságától, illetve az eltüzelt anyagtól függően 37,43-45,05 forintra kellene emelni ahhoz, hogy új beruházásokat valósítsanak meg a megújuló energia területen.

Napjainkban gyakorlatilag csak átalakított, barnamezős beruházások révén létrejött bioerőművek működnek a magyar piacon azért, mert az átvételi ár túl alacsony ahhoz, hogy zöldmezős beruházások valósuljanak meg. Létezik ugyan egy zöldmezős beruházással felépített bioerőmű az országban, ám a kelet-magyarországi szakolyi erőmű áll, mert jelenleg nem éri meg üzemeltetni.

Rudolf Péter elmondta: céljuk az, hogy olyan árak kerüljenek a METÁR-ba, amelyek kifizetődővé teszik a megújuló energiatermelésbe való befektetést.

Hozzátette: csak így érhető el, hogy 2020-ra az energiafelhasználás 14,65 százaléka megújuló forrásból származzon.

Fernezelyi Ferenc, a Dalkia Energia Zrt. kereskedelmi igazgatója a cég pécsi erőművének biomassza alapú beruházási tapasztalatairól elmondta: 2012-re befejeződik egy 35 megawattos megújuló blokk létrehozása, ám a jelenlegi kiszámíthatatlan helyzetben és meglehetősen alacsony átvételi árak mellett kérdéses, hogy hasonló paraméterekkel belevágnának-e most egy ilyen a zöldmezős fejlesztésbe. A blokk 24 milliárd forintba kerül és tíz év fölötti a megtérülési ideje a régi, a kötelező átvételi támogatási (KÁT) rendszer alapján.

Az igazgató hozzátette, nemcsak magasabb árak kellenek, hanem hiteles, hosszú távon kiszámítható szabályozás is.

Fernezelyi Ferenc szerint rossz a hatása annak, ha a rendszerek és támogatási konstrukciók menet közben megváltoznak.

Aláhúzta, hogy nagyon erős a verseny a régióban, még egy olyan energetikai vállalatcsoporton belül is, ahol jó a híre a magyar piacnak, és amely már több tízmilliárd forintot ruházott be az évek folyamán Magyarországon. Nemcsak az országok és a vállalatok, hanem egy cégen belül a projektek is versenyeznek.

Alátámasztotta ezt Gulyás Olivér, az MKB Bank energetikai projektfinanszírozási osztályának vezetője, aki elmondta, hogy mivel a METÁR tervezete egyelőre nem tartalmaz árakat, a bank nem is tud dönteni egy jövőbeni fejlesztés finanszírozásáról.

Hozzátette: egy bank csak azért nem fog és nem tud finanszírozni egy beruházást, mert megújuló energiatermelésről van szó, csak akkor, ha megtérül, azaz ha lesz piaca a megtermelt áramnak. Ha pedig egy beruházás nem kiszámítható, vagy nem térül meg itt, a vállalat és a bank is elmegy egy másik országba megvalósítani.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!