[ajanlo=47][igazitas=left/]Az utóbbi 20 évben megduplázódott az OECD-tagállamokban a külföldi hallgatók száma, és a pályázók (főleg az ázsiaiak) száma gyorsabban növekszik, mint a helyek száma. A tanulmány a határokon átívelő oktatási szolgáltatásokat nyújtó intézményeket és az azt igénybe vevő személyeket egyaránt óvja a minőségromlástól. A szervezet különösen óv a 'diplomagyárak' ('graduation mills') és a gyenge színvonalú tudományos minősítés terjedésétől.
Korábban csak a diákok mozogtak az országok között, de most, mikor növekszik az intézmények és a programok mobilitása is, a minőségvesztés kockázata jóval nagyobb. Az OECD-tanulmány szerzői azt ajánlják, hogy a tagállamok tegyék a felsőfokú végzettségek kvalifikációs rendszerét nemzetközileg is könnyen érthetővé, a nemzeti minősítő és akkreditációs szervezetek pedig fokozzák az együttműködést, írja a Világgazdaság.
Veszélyes a diplomagyárak terjedése
Gyorsan terjednek a határokon átnyúló oktatási szolgáltatások. A nemzetközi képzéspiac növekedését látva a felsőfokú oktatás minőségének szavatolását ajánlja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tanulmánya, írja a Világgazdaság.