Jó példák is vannak
Az idei év mindazonáltal komoly eredményeket is hozott a női menedzser-társadalom életébe: először történt meg, hogy három FTSE-100-as tőzsdei cégben legalább három igazgatósági tagot számláltak meg a kutatók, sőt - a brit gazdaságtörténelemben egyedülálló módon - első alkalommal volt egy cégnek az AstraZeneca-nak - négy nőnemű it-tagja.
Az egyébként szinte kivétel nélkül nőkből álló kutatócsoport, amellett, hogy bírálja a cégeket az alacsony számú női vezető miatt, tényekkel támasztja alá a női vezetés elterjedésének szükségességét. Míg a legjobban szereplő húsz cégből 17 rendelkezik női it-taggal vagy tagokkal, addig a leggyengébb teljesítményt nyújtó húsz társaság közül csupán tíz válsztott női vezetőket is az igazgatótanácsba - állapítja meg a tanulmány. A kutatóközpont egyik munkatársa a BBC-nek úgy nyilatkozott: "Egy üzletileg sikeres vállalkozás tudja: nem engedheti meg magának, hogy a teljes népesség felének a tehetségét nélkülözze".
Vezető cégek nők nélkül
Az üvegplafon jelenség nem egyedi jelenség, ma még a fejlett gazdaságokkal rendelkező államokban is mindennapos dolog, hogy a nők gazdasági emancipációja csak papíron létezik.