A közlemény szerint a vendégek 3,4 millió vendégéjszakát töltöttek el, 3 százalékkal kevesebbet, mint az előző év első négy hónapjában. A kereskedelmi szálláshelyeken április végéig összesen 37,7 milliárd forint bevétel keletkezett, ami 5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Ezen belül a szállás-díjbevételek 2 százalékkal csökkentek, s megközelítették a 19 milliárd forintot.
A külföldi vendégek forgalmában 3 százalékos volt a csökkenés az első négy hónapban, 600 ezer külföldi vendég 1,9 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A külföldiek forgalma az öt- és négycsillagos szállodákat kivéve minden szállástípusban visszaesett. A kiemelt üdülőkörzetek közül a Dunakanyarban, a Balaton partján és Sopron-Kőszeghegyalján jelentős növekedés tapasztalható, míg a Velencei-tónál mintegy 60 százalékkal kevesebb éjszakát töltöttek el a külföldiek, mint 2001 első harmadában. A vendégforgalom több mint kétharmadát az EU országaiból érkező vendégek adták. Az első négy hónapban az ázsiai és az amerikai kontinensről egyaránt kevesebben érkeztek, 3, illetve 8 százalékkal.
A vizsgált időszakban 3 százalékkal több belföldi vendég ugyanennyivel kevesebb, összesen 1,5 millió vendégéjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken. A belföldi vendégéjszakák száma csak a legmagasabb kategóriájú szállodákban nem esett vissza. Az év első harmadában a szállodák átlagos szobakihasználtsága országosan 37 százalékos, Budapesten 45 százalékos volt. A kereskedelmi szálláshelyeken összesen 37,7 milliárd forint bevétel keletkezett, 5 százalékkal több, mint az előző év hasonló időszakában. A szállás-díjbevételek megközelítették a 19 milliárd forintot, ez 2 százalékos csökkenést jelent.
Visszaeső idegenforgalom
Április végéig a kereskedelmi szálláshelyekre 1,3 millió vendég érkezett, 1 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.