Magyarország, a tagjelölt országok legtöbbjéhez hasonlóan, továbbra is csábító célpontot jelent a külföldi működő tőke számára, a tizenötök több országában ezzel szemben jelentősen csökkent a külföldi befektetések nagysága az elmúlt évben - derül ki az Ernst & Young áprilisban közzétett jelentéséből.
A beruházások számát tekintve kedvező eredményt könyvelhetnek el a kelet-közép-európai országok: az elmúlt évben Lengyelország kivételével a régió valamennyi államában növekedett, Csehországban és Magyarországon pedig az uniós tagországok nagy részéhez képest is jelentős a tőkebeáramlás üteme. Míg Csehországban töretlenül növekszik a külföldi működő tőke beáramlása, Magyarországon - jóllehet a programok számát tekintve sikerült behoznunk a 2000-ben történt visszaesést - az elmúlt évben a külföldi beruházásoknak a GDP-hez viszonyított aránya 1,9%-ra csökkent a 2000-ben mért 2,9%-ról.
A jelentés szerzői az általános visszaesés fő okaként az Egyesült Államokból származó tőke részesedésének csökkenését nevezik meg: az Európában működő amerikai cégek piaci részesedése 44-ről 37%-ra csökkent, ez 1997 óta a legalacsonyabb arány. A kontinensen belül mozgó tőke aránya ugyanakkor 43-ról 48%-ra növekedett. A legnagyobb befektető azonban továbbra is az amerikai, Ford 19 projekttel, melyet a Siemens és a DaimlerChrysler követ.
Vonzó a térségünk a befektetők számára
Magyarország, a tagjelölt országok legtöbbjéhez hasonlóan, továbbra is csábító célpontot jelent a külföldi működő tőke számára.