A szlovák SES Kazángyár megkezdte az erőmű 1-es kazánjához a biomassza előkészítő- és feladó rendszer kiépítését. Az erőmű évente 80-100 ezer tonna tűzifát kap a környező erdőgazdaságoktól, ezt a mennyiséget gyufásskatulya méretű darabokra kell felaprítani, hogy gazdaságosan lehessen energiatermelésre használni. A kazán már 2006. februártól alkalmas lesz tűzifa tüzelésére, a biomasszás próbaüzem jövő nyáron indul, mivel az aprítási rendszert is ki kell építeni, számol be a MTI.
A termelési költségek a biomasszára való átállással nem változnak, viszont nő az erőmű árbevétele. A legújabb rendelet értelmében az átvételi kötelezettség alá eső villamos energia ára csúcsidőben 26,12 Ft/kWh, szemben a szénalapú áram liberalizált piacon érvényben lévő 13 Ft/kWh-os árával. A biomassza program I. ütemének eredményeként 2007-től évente erőműves blokkonként 100 GWh zöld áram termelése válik lehetővé a Vértnél. Ez a mennyiség hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország teljesítse EU-s vállalását, miszerint a megújuló villamos energia részarányát 2010-ig 3,6 százalékra növeli - fogalmazott Juhász Sándor, a Vért gépészeti munkatársa.
Az erőmű faapríték mellett energianáddal is szeretne tüzelni, ehhez Oroszlány 30-40 kilométeres körzetében 8-10000 hektáros ültetvényt kellene kialakítani. A Vért megkezdte az energianád termelési rendszerének szervezését, azonban a növénytelepítéshez állami támogatásra lenne szükségük a gazdáknak - tette hozzá a gépészeti főmunkatárs.