2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Európának egységes fellépéssel csökkentenie kell függését az orosz energiahordozóktól - mondta pénteken a brit külügyminiszter.

William Hague a BBC hírtelevíziójának nyilatkozva kijelentette: ez a folyamat több évig eltart, de már elkezdődött az orosz energiafüggőség csökkentését célzó tervek végrehajtásának gyorsítása, és az Európai Bizottság megkapta a vonatkozó javaslatokat. Ez lesz az az ár, amelyet Oroszország hosszú távon fizetni fog jelenlegi politikájáért, és Moszkvának ez "meglehetősen sokba fog kerülni" - tette hozzá. Az orosz gazdaság e sebezhetőségére nagy londoni elemzőcégek szakértői is felhívták már a figyelmet az ukrajnai válsággal kapcsolatban.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics feltörekvő piacokkal foglalkozó közgazdászainak új elemzése hangsúlyozza, hogy bár az orosz gazdaság külső fizetési és hazai államháztartási egyenlegei kedvezőek, ez azonban szinte kizárólag a nyersolaj- és a földgázexportra épül. A két energiahordozó exportja adja a teljes orosz kivitel csaknem kétharmadát és az államháztartási bevételek felét. Ráadásul - jóllehet Kína is egyre fontosabb fogyasztó - Oroszország fő exportpiaca továbbra is Európa. A ház saját becslése szerint az Európába irányuló orosz nyersolaj- és földgázexport éves értéke 230 milliárd dollár körüli, ami az orosz hazai össztermék (GDP) tíz százalékával egyenlő.

A legnagyobb figyelem arra irányul, hogy Európa mennyire sebezhető lenne, ha Oroszország a szankciók kiszélesítésére a csapok elzárásával válaszolna. Viszonylag kevés figyelem összpontosul azonban arra, hogy Oroszország mennyire rá van utalva a nyersolaj- és a földgázexportból eredő bevételekre - hangsúlyozták a Capital Economics elemzői.

William Hague pénteken a BBC News televízióban elmondta: a hét vezető ipari hatalom (G7) energiaügyekért felelős miniszterei május elején találkoznak, és megvitatják, hogy a csoport tagjai miként tudják javítani egymás energiaellátási biztonságát. A brit külügyminiszter külön hangsúlyozta: ez nem G8-találkozó lesz, vagyis Oroszországot nem hívják meg, mivel Moszkvát a továbbiakban kizárják a hasonló értekezletekről. Hague szerint Oroszország ukrajnai politikáját Ukrajna destabilizálásának és valószínűleg a májusi ukrán elnökválasztás megakadályozásának szándéka is vezérli. Moszkva hosszú távú célja az lehet, hogy Ukrajna "gyenge ország maradjon" - fogalmazott.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!