Május végén mutatta be a MAPI Zrt. az Újratervezés 2.0.1.0 című tanulmányát, mely az uniós források felhasználásáról szól. A dokumentum komoly hasonlóságot mutat az Új Széchenyi Terv múlt héten bemutatott vitairatával, mely szintén az uniós források elköltésére koncentrál.
6000 milliárdból szárnyalhatna a gazdaság
Az uniós pályázatok esetében a vállalatok támogatásának mértéke általában 25-50 százalékos, a beruházás 50-75 százaléka önerő. Mindez azt jelenti, hogy a kormányfő által említett ezer milliárd forint a Széchenyi Terv keretében nagyjából 2500 milliárd forintnyi beruházást generálhatna a gazdaságban a következő 3 évben. "Ennek évi 2-4 százalék GDP-növelő hatása lehetne és ez még csak a kkv-k számára tervezett forrás" - mondta el az mfor.hu-nak Essősy Zsombor, a MAPI Zrt. vezérigazgatója.
Essősy Zsombor hozzáteszi: korábban arról is volt szó, hogy a közbeszerzéseknél 50 százalékra növelnék a kkv-k arányát a nyertes cégek között, ez szintén jelentős lökést jelenthetne a szektornak.
A kormány a Széchenyi Terv vitairatának bemutatójakor 1828 milliárd forintnyi szabad uniós forrást említett 2013-ig, ebből szeretnének legalább 1000 milliárdot az Új Széchenyi Terv keretében elkölteni. A MAPI vezérigazgatója szerint azonban ennél is több pénz áramolhat a gazdaságba, hiszen ha ehhez hozzávesszük a már lekötött, de még ki nem fizetett támogatásokat, akkor három év alatt akár 6000 milliárd forintról is beszélhetünk. "Ez évente 2000 milliárd forintot, a GDP közel 8 százalékát jelenti, amivel már sok mindent el lehetne érni, sok dolgot meg tudna mozgatni a gazdaságban" - érzékelteti az összeg nagyságát Essősy Zsombor.
Nem lehet cégekre lebontott pályázatokat hirdetni
A MAPI vezérigazgatója szerint fontosak a kkv-k a magyar gazdaságban, de szükség van arra is, hogy minél több multi jöjjön hazánkba, mivel ők lényegében piacot hoznak a magyar cégek számára. "Nagyon fontos megkövetelni, hogy a multiknak magyar beszállítóik legyenek, ehhez azonban fejleszteni kell a hazai kkv-szektort" - véli Essősy Zsombor.
Az Új Széchenyi Terv vitairatában szerepel, hogy a jövőben ne az állam mondja meg, mire lehet pályázni, hanem a cégek, önkormányzatok igényeihez igazítsák a források elosztását. A MAPI vezetője szerint a legfontosabb, hogy ne csináljuk bonyolultan azt, amit egyszerűen is lehet.
"Tényleg nem az államnak, hanem a cégeknek kell eldönteniük, mit fejlesztenének, azonban nem lehet csodát tenni. Technológiai és telephelyfejlesztés, oktatás, informatikai rendszer kiépítése, energiahatékonyság, kutatás-fejlesztés - nagyjából ezek azok a területek, amiket egy vállalkozás fejleszteni tud, ezek többnyire jelenleg is le vannak fedve pályázatokkal, azonban az tény, hogy mindez külön-külön eljárásrendben, más-más állami szerv közreműködésével érhető el. Ez az, amin elsősorban változtatni kell" - véli Essősy Zsombor.
Beke Károly
Menedzsment Fórum