3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A napi folyadékbevitel fontosságára nem győzik felhívni a figyelmet a szakemberek, bár abban még nincs egységes vélemény, hogy mennyi folyadékot is kell bevinni ahhoz, hogy a szervezetünk megfelelően működjön. 

Mivel egy átlagos felnőtt közel két liter vizet veszít egy nap, célszerű ugyanennyit meginni, vagy gyümölcs, leves formájában fogyasztani pótlásként. Azonban, ha az ember sportol vagy versenyez, akkor nem árt ezt a mennyiséget még tovább tornázni. Cikkünkből kiderül, hogy miért van erre szükség. 

Milyen legyen a tartály?

Bármilyen sporttevékenységet végzünk, legyen nálunk egy praktikus kulacs, amiben az utánpótlást könnyen magunkkal tudjuk vinni. A Kerékpárwebshop.eu kulacsai kisebb és nagyobb kiszerelésben is elérhetőek, amik javarészt könnyű műanyagból készülnek, ezért meglehetősen időtállóak. Kevésbé sérülékenyek, mint az üvegből készült termékek, kupakjuk könnyen és precízen záródik. A bringásoknak mondjuk nem kell tartaniuk attól, hogy elázik a holmijuk, ha van felszerelve a járgányra kulacstartó, de ha más tevékenység közben használja az innen beszerzett üveget, akkor sem kell félnie. 

Hidegben és melegben

Kánikulában hamarabb eszünkbe jut, hogy igyunk, hiszen többet izzadunk, és erőteljesebben jelzi a testünk a víz iránti igényét. Viszont amikor hűvösebb az időjárás, szervezetünk akkor is elpárologtatja, kihajtja azt a két liter vizet, amire nincs szüksége, ezért ilyenkor is gondoskodnunk kell minimum ennyi folyadék beviteléről. Mivel hidegben a bicajon szállított szomjoltó is hamar kihűl, ezért erre az időszakra javasolt úgynevezett hőszigetelt thermo kulacsot beszerezni. Ezek a termékek megtartják a szomjoltó hőmérsékletét néhány órás időtartamtól kezdve akár fél napig is. Nemcsak hidegben, hanem forróságban is jól jöhet ez a funkció.

Miért fontos?

Amellett, hogy az emberi szervezet kellő vízháztartás mellett tud jól működni, dehidratáltság esetén jelentősen csökken a teljesítmény és a koncentráció. A szomjúság érzése már a tikkadtság egyik tünete, ráadásul sportolás közben később is jelentkezhet, mint nyugalmi állapotban, ezért nem csak akkor kell inni, ha szomjasak vagyunk, sőt!

A kevés ivás következménye lehet:

  • fejfájás
  • fáradtság
  • sötét színű, erős szagú vizelet
  • kipirult bőr

Mit igyunk?

Vizet. A szénsavas vagy cukros üdítőitalok, energiatitalok nem oltják a szomjúságot, viszont tovább ronthatnak a helyzeten. Kevésbé megterhelő mozgás során, vagy ha az edzés egy órán belül véget ér, akkor elég, ha szimpla vagy maximum ásványvizet fogyasztunk. Az erőteljesebb sportolás közben már szükség van az ásványi anyagok és némi szénhidrát pótlására is, ilyenkor izotóniás italokat érdemes inni. Ha pedig több órán keresztül folyamatosan terheljük a testet, akkor hipotóniás italt vigyünk magunkkal, ami pozitív hatást gyakorol a testre, megerőltető testedzés esetén is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!