Naszályi Gábor, a BKV-nál dolgozó buszvezetőket tömörítő Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) elnöke, nem látja a kiutat az év elején kialakult patthelyzetből, miszerint a városvezetés a csőd szélén tántorogva felelőtlenségnek, sőt törvénybe ütközőnek tart bármiféle ígéretet a béremelésre, a szakszervezetek viszont nem tudják elfogadni a 0 százalékos "ajánlatot", írta csütörtökön a Népszava.
A fővárosi önkormányzat tucatnyi cégénél és intézményénél közel 28 ezer munkavállalót tömörítő szakszervezetek márciusban egyszerre kezdeményeztek kollektív munkaügyi vitát. Az érdekképviseletek már korábban megalakították a bérszövetséget, hogy egységesen tiltakozzanak a 0 százalékos béremelési ajánlat ellen és minden lehetséges módon megpróbálják kiharcolni a legalább 6 százalékos keresetnövekedést.
A főváros csupán annyit ígért, hogy elkötelezettek magát egy több éves bérmegállapodás megkötésére jövő évtől, továbbá a szociális hozzájárulás mértékének kormányzati csökkentése esetén az abból megmaradó pénzt béremelésre fordítják. Ígéretet tettek arra is, hogy idén nem lesz csoportos létszámleépítés és a kollektív szerződésekben rögzített plusz juttatásokhoz sem nyúlnak.
„Semmilyen érdekérvényesítési formát nem vetettünk el, de még nem tartunk a sztrájkbejelentésnél” – jelentette ki a lapnak Naszályi Gábor, aki szerint jelen helyzetben a béremelést erővel kikényszeríteni olyan lenne, mint a hajléktalant pénzbüntetéssel sújtani.
(Mfor.hu kommentár: Azt már mi tesszük hozzá, hogy mivel a tömegközlekedés használata látványosan visszaesett, így vélhetőleg egy sztrájkfenyegetés is kisebb nyomást jelentene.)