Mindenesetre a menedzsment meg van győződve arról, hogy tudnák extra értéket teremteni egy nagybank megszerzésével, a tapasztalatuk és a tudásuk megvan ahhoz, hogy ezt jól elvégezzék. Közel 3000 milliárdos mérlegfőösszegű bankként ugyanakkor az Erste nem igazán érdeklődik a kisebb pénzintézetek iránt – mondta el annak kapcsán, hogy esetleg lehetséges lesz a december 18. óta 7 millió forintos betétkifizetési korlátozás alatt álló és felügyeleti biztos által irányított NHB Növekedési Hitelbank ügyfélállományát megszerezni.
Ami az Erste tavalyi évét illeti, 2018-ban ismét jelentősen tudta növelni nemcsak a hitelállományát, hanem a bevételét és az eredményességét is. Működési bevételei tíz százalékkal gyarapodtak, miközben a költségeit sikerült szinten tartania, aminek következtében a működési eredménye tavaly 22 százalékkal lett magasabb, mint 2017-ben.
Az Erste AG 70, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank és a magyar kormány 15-15 százalékos tulajdonában lévő hitelintézet költség-bevétel aránya jelentősen, az év végére 48,8 százalékra csökkent. Adózás előtti eredménye enyhén, valamivel több mint 2 százalékkal, 61 milliárd forintra nőtt, úgy, hogy közben 10 milliárddal kevesebbet szabadított fel a kockázati tartalékából. A 74,5 százalékos hitel/betét aránya az egyik legalacsonyabb a hazai bankok között, ami azt jelenti, hogy bőven van lehetősége a banknak növelni a kihelyezéseit. Már csak azért is, mert a nem teljesítő hiteleinek aránya alacsony, 3,6 százalék.
Míg a bank a hitelezését 2018-ban közel 15 százalékkal gyarapította, ügyfelei vagyona is két számjeggyel nőtt. Az pedig az alacsony kamatkörnyezetnek tudható be, hogy a friss pénzek nagyobb arányban vándoroltak befektetésekbe, mint betétekbe. Az Erste a nála elhelyezett megtakarítások növekedési ütemét az idén is tartani véli, noha vezetői elismerték, az állam elképzelései – az állampapír-állomány duplázódása és az államadósság devizamentesítése – kihívást jelentenek a bankszektornak.
Ráadásul masszív a konkurencia a piacon, nagyon nehéz ügyfelet szeretni, a hitelpiacon az ár az igazi versenytényező – jegyezte meg Harmati László, az Erste vezérigazgató-helyettese. Az árat ugyanakkor az MNB kedvezményes programjai is nyomottá teszik, jelesül az idén bevezetett NHP Fix. Ennek ezermilliárdos keretének egytizedét szeretné kihelyezni az Erste.
A tranzakciós költségek, a hitelezési marzsok csak az azokra rakódó közterhek miatt magasak, azoktól megszűrve a bankokról egyáltalán nem mondható el, hogy drágán dolgoznának – reagált Harmati László a Magyar Nemzeti Bank versenyképességi programjában a szektort érintő kritikára. Egy másik kifogás kapcsán pedig elmondta, az Erstének is lesznek digitális termékcsomagjai, arra törekednek, hogy minden típusú ügyféligényt kiszolgáljanak, méghozzá a legmodernebb technikai eszközökkel. Meglévő klienseiknek már most is személyes jelenlét nélkül, teljesen digitálisan nyújtanak személyi kölcsönt és ezt a leendő ügyfeleik számára is biztosítani tervezik. Jelzáloghitelt pedig előreláthatólag a jövő év elején lehet majd távolról igényelni az Ersténél. Amely idei tervei között szerepel még a videoazonosítás bevezetése és az érintéses mobiltelefonos fizetés lehetővé tétele.