Miért csíp a darázs?
A darazsak alapvetően békés lények és fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában.
Különböző módon járulnak hozzá az élővilág egyensúlyának fenntartásában ragadozó és beporzó rovarként. Sokak számára bosszantóak és félnek tőlük, azonban fontos megérteni viselkedésüket, mivel szerepük megbecsülendő az állatvilágban.
Általában akkor vállnak agresszívvá, ha úgy érzik territóriumuk veszélyben van. Ilyenkor a fészket védő őrszemek társaik védelmére indulva támadnak.
Akkor is szúrhatnak, ha véletlenül rálépünk vagy összenyomjuk őket. Ebben az esetben a csípés egy reflexszerű reakció részükről a fájdalmas ingerre.
Darázscsípés és szövődményei
A darazsak mérge komplex vegyületeket tartalmaz, melyek szúrásuk során kerülnek az emberi szervezetbe. Méregtermelő mirigyük váladéka az úgynevezett méregzsákban található, mennyisége tápláléktól és kortól függően 1-2 gramm.
A méreganyag túlnyomó részét acetilkolin alkotja, ezentúl megtalálhatók benne különböző enzimek és poliszacharidok is. Az, hogy mennyire mérgező ez az anyag, nagyban függ a rovar táplálékától. A sok fehérjét fogyasztó darazsak mérge a legerősebb.
A tünetek leggyakrabban helyileg jelentkeznek, de az emberek elenyésző részénél, többszöri szúrások következtében túlérzékenység, másnéven allergia figyelhető meg.
Elmondható tehát, hogy többségében helyi duzzanathoz, vörösséghez és viszketéshez vezet, mely általában 10-30 percen belül a lakul ki csípést követően. A felnőtt emberek körülbelül négy százaléka fokozottan érzékeny ezeknek a rovaroknak a szúrására, gyermekeknél ez a szám alacsonyabb, mindössze egy százalékra tehető. A fájdalom néhány óráig is eltart, ezt követően a bőr néhány napig még viszket. Általában a tünetek enyhék és pár nap alatt elmúlnak, azonban az arra érzékeny egyéneknél allergiás reakciókat lépnek fel, amelyek súlyosak és akár életveszélyesek is lehetnek. Az allergiás reakciók tünetei közé tartoznak:
- az arc és a torok duzzanata
- nehézlégzés, légszomj
- szédülés
- eszméletvesztés
Az anafilaxiás sokk az egyik legkomolyabb és legveszélyesebb allergiás reakció, amely ebben az esetben előfordulhat. Ez egy gyorsan kialakuló, életveszélyes állapot, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel. Az anafilaxiás sokk tünetei közé tartoznak:
- nagyfokú duzzanat
- fulladás
- gyors szívverés
- alacsony vérnyomás
- hányás
- ájulás
Ha valaki a felsorolt tüneteket észrevételezi darázscsípést követően, azonnal hívjon segítséget és kezdeményezzen elsősegélynyújtást. Ha allergiás vagy a darázscsípésre, feltétlenül tarts magadnál adrenalin injekciót.
Védekezés darázscsípés ellen
A védekezés legjobb módja a megelőzés. A cél az lenne, hogy a csípések lehetőségének kockázatát a lehető leghatékonyabb módszerekkel minimalizáljuk. Ha a következő jó tanácsokat betartod, nem lesz részed kellemetlen meglepetésekben:
- Ha olyan jellegű területre mész, ahol sok darázs lehet jelen, viselj megfelelő ruházatot. A hosszú nadrág és felső ruházat és a zárt cipő elengedhetetlen.
- Kerüld a darazsak területét. Ezeknek a rovaroknak a gyakori tartózkodási helyei a virágzó növények, nyári meleg napokon a vízpartok és az élelmiszerforrásoknak számító hulladéklerakó helyek.
- Tartsd rendben otthonod környezetét, ne hagyj kint fedetlenül élelmiszereket, édes üdítőitalokat.
- Használj rovarriasztó készítményeket. Ezek a termékek segítenek távol tartani a darazsakat.
- Tájékozódj milyen elsősegélynyújtó módszerek léteznek egy esetleges darázscsípés esetén. Ismereteiddel akár életet is menthetsz!
- Ha egy darázs rád száll ne pánikolj, ne csapkodj. Maradj nyugodt, el fog szállni magától.
- Amennyiben egy nagyobb fészekre bukkansz, nagyon fontos, hogy ne közelítsd meg. Nyugodtan sétálj el a területről. Ha a fészek lakott területen van, hívj kártevőirtó szakembert annak eltávolításához. A darázsirtás feladatát minden esetben bízd a profikra!
Hogyan kezeljük a darázscsípést?
Először is ne szaladj a kalcium pezsgőtablettáért, mert bizonyos esetekben csak ront az áldozat állapotán. Sajnos a darazsak méreganyagainak közömbösítésére nincs ellenszer, ezért az okozott tünetek azonnali ellátása cél. Első körben helyezd nyugalomba a csípést elszenvedett személyt, az érintett területet mosd le szappanos vízzel, de ne dörzsöld!
A darázs fullánkját minél hamarabb el kell távolítani, mivel az még akár egy percig képes méreganyagot pumpálni a szervezetbe. Lehetőség szerint úgy emeld ki, hogy a fullánkon lévő méregzsákot ne nyomd össze.
A felduzzadt, kipirosodott bőrre helyezz hideg vizes borogatást, a nyálkahártyát ért csípéseket (például szájban) pedig jégkockával kezeld. A fájdalom enyhülését követően viszketés csillapító készítménnyel próbálkozz. Ezek általában antihisztamin, mentol vagy szteroid tartalmú spray, kenőcs, zselé vagy krém formájában elérhetők.
Ha a csípés után további súlyosbodó tünetek tapasztalhatók, azonnal hívj orvosi segítséget, ellenkező esetben további teendőd nincs.