3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az új kormánystruktúra alapján Bártfai-Mager Andrea lehetne. Vagy mégsem?

Az új kormány felállásával kapcsolatos sok megválaszolatlan kérdés egyike, hogy hová kerül a Magyar Fejlesztési Bank felügyelete, melyik miniszter képviseli majd az államot a száz százalékos állami tulajdonban lévő társaság ügyeiben.

Állami vagy nemzeti?
Állami vagy nemzeti?

A parlament pénteken elfogadta a Magyarország minisztériumainak felsorolásáról, valamint egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényt, ami kihirdetésre vár. Ebben rendelkeznek egyebek mellett a Magyar Fejlesztési Bankról is.

A bank induló, illetve már működő vállalkozásoknak nyújt hitelt, egyéb finanszírozási lehetőségeket. Az előző kormányban a Miniszterelnökség volt a felettes szerv, pontosabban a kormányzati tevékenység összehangolásáért felelős miniszter gyakorolta a tulajdonosi jogokat - az MFB aktuális honlapja szerint.

Az előző ciklusban történt strukturális változások után a bank felügyelete átkerült Bártfai-Mager Andreához, aki kormánybiztosként ügyelt a postáért és a nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért.

Bártfai-Mager az új kormányban is feladatot kapott, a nemzeti vagyonért felelős tárca nélküli miniszterként. Munkája tehát hasonló lesz, mint amit eddig végzett, csak más szinten fogja ellátni.

A most elfogadott törvény alapján azonban nem egyértelmű, hogy az MFB továbbra is nála marad-e. A képviselők döntése alapján módosul az MFB-ről, illetve az állami vagyonról szóló törvény is.

Az MFB-ről szóló törvény egyik paragrafusa kiegészül azzal, hogy a cégben az államot mint egyszemélyes tulajdonost az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter képviseli. Az állami vagyonról szóló törvény módosítása viszont az MFB-t kiveszi azon cégek közül, amelyek felett a tulajdonosi jogokat az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter gyakorolja. Így ez a rendelkezés a jövőben csak a postára és a Nemzeti Közművek Zrt.-re vonatkozik.

Figyelemre méltó, hogy a módosítások nem nemzeti, hanem állami vagyon felügyeletéről szólnak. Ez alapján elképzelhető, hogy a jövőben nem Bártfai-Mager lesz a tulajdonosi kapocs az állam és a bank között. Viszont nem világos, hogy akkor ki, melyik tárca lehet az? A Miniszterelnökség nem valószínű, a Nemzetgazdasági Minisztériumból lett Pénzügyminisztérium feladatai is másról szólnak az új ciklusban, mint az előzőben.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sem működik tovább abban a formában, ahogy eddig. A romjain kiépülő Nemzeti Innovációs és Technológiai Minisztériumnak is más a küldetése az eddig megismert információk alapján.

Lényeges lehet, hogy a törvényi változások után a kijelölt miniszter nem gyakorolja már a tulajdonosi jogokat, hanem képviseli az államot, mint egyszemélyes tulajdonost. Ugyanakkor az még nem tisztázott, hogy a nemzeti vagyonért felelős tárca nélküli minisztert kell-e érteni az állami vagyon felügyeletével megbízott miniszter alatt. Ez nem csak nyelvtanilag kérdéses, hanem a titulusok sem feleltethetők meg egymásnak teljes mértékben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!