3p

A biztosítási piac lendületesen bővült a tavalyi évben. Jelzésértékű, hogy a legdinamikusabban a nyugdíjbiztosítások növekedtek.

Közel 7 százalékkal bővül 2017-ben a biztosítási piac, így a társaságok árbevétele 984,5 milliárd forintra nőtt - mondta el egy szerdai sajtóbeszélgetésen Pandurics Anett, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) elnöke.

A két nagy szegmens közül a nem életbiztosítások esetében nagyobb volt a növekedés, amely 9 százalékot tett ki. Az életbiztosításoknál 5 százalékos bővülést mértek, derült ki a Mabisz adataiból. A szövetség elnöke jelezte, hogy a Mabisz és az MNB adatai adatai eltérnek egymástól mivel a szövetség a tagság adatait egyben dolgozza fel így olyan, fióktelepként működő intézmények is szerepelnek benne, amelyek a jegybanki statisztikákból kimaradnak.


Pandurics Anett azt közölte, hogy az életbiztosítások díjbevétele 477,8 milliárd forintot tett ki. Ezen a szegmensen belül az egyszeri díjas biztosításokból 177,4 milliárd díjbevételre tettek szert a biztosító társaságok. A legdinamikusabban a nyugdíjbiztosítások állománya növekedett, az ilyen típusú díjbevétel ugyanis megközelítette az 59 milliárd forintot, ami 32 százalékos ugrást jelent a bázis időszakhoz képest. Nyugdíjbiztosítások állománya 251 ezerre nőtt, míg egy évvel korábban 196 ezer volt a teljes szerződésállomány. Az 55 ezres bővülés az új állomány és a törölt szerződések összege.

A nem életbiztosítások esetében a növekedés 9 százalékos volt 2017-ben, derült ki a Mabisz adataiból. Itt a kötelező gépjárműbiztosítások esetén láthattunk nagyobb ugrást, ez a szegmens ugyanis 15 százalékkal növekedett. Pandurits Anett azt mondta, a kgbf piac változása több okra vezethető vissza. Szerinte az év végi egyszeri kampányoknál nagyobb a legnagyobb hatással volt, hogy a régi ügyfelek nem kaphatnak rosszabb ajánlatot, mint az újak.

A kgbf díjak növekedése egyébként nem meglepő, azok az elnök szerint most érték el a válság előtti szintet. Eközben viszont a károldalon komoly növekedés volt, hiszen nagyon jelentősen nőttek a munkaerőköltségek, a szervízdíjak, de a sérülések után megítélt kártérítési összegek is.

A sajtóeseményen bemutatták a Mabisz és a Századvég közösen kidolgozott Biztosítási Bizalmi Indexet (BIBX), ami jelzi mennyire bíznak az emberek a biztosítókban. A Bibix (Biztosítási Bizalmi Index) most publikált értéke 52,4 pont lett (0-100 között lehet az értéke), és az index 2015 óta folyamatos lassú emelkedést jelez. Összehasonlítva más intézményekkel, a biztosítók megítélése hasonló, mint a bankoké, de elmarad a rendőrségétől és a bíróságoktól. Ugyanakkor jelentősen az irántuk táplált bizalom magasabb, mint az Országgyűlésé vagy a brókercégeké.



A bizalmi mutató kitért a kötelező gépjármű biztosításokra is, ahol annak ellenére, hogy erre panaszkodnak a legtöbbet az emberek, magas szinten áll az elégedettségi index. Ráadásul ez nem csak azoknál jellemző, akikkel nem történt semmi, hanem a káreseményt szenvedetteknél is. A nem kgbf biztosítások esetében még ennél is nagyobb az elégedettségi index értéke, hiszen a 80 ponthoz közelített.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!