Az MNB ma közzétett határozatában megszüntette azt a korábbi, általa előírt korlátot, amely megtiltotta a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. (CIG EMABIT) számára új biztosítási szerződések megkötését, illetve a már megkötött szerződések meghosszabbítását valamennyi, a biztosító által művelt ágazatban. A mostani döntés oka, hogy a CIG EMABIT végrehajtotta a helyreállítási tervében leírt intézkedéseket, s így már rendelkezik a jogszabályi előírásoknak megfelelő szavatolótőkével.
Ezzel párhuzamosan viszont a jegybank további egy évre megtiltotta a biztosítónak, hogy olaszországi határon átnyúló tevékenysége során a kezesség és garancia ágazatba tartozó új biztosításokat kössön vagy a régieket meghosszabbítsa. Az MNB megítélése szerint ugyanis e – korábban szabálytalannak minősített – olaszországi tevékenység folytatására jelenleg nem állapítható meg teljeskörűen a biztosító felkészültsége, a jegybank vonatkozó korábbi határozatában foglaltak maradéktalan teljesítése. Így kockázatokkal járna a biztosító és a biztosítási piac számára az olaszországi piacon kezesi és garanciabiztosítási tevékenységek végzése (erre irányuló biztosítói szándék esetén).
Az MNB – a biztosító egyéb intézkedései mellett – idén június 30-án kelt határozatával hagyta jóvá a CIG EMABIT helyreállítási tervét, illetve ennek egyik fontos elemeként engedélyezte, hogy a biztosító 400 millió forint kiegészítő szavatolótőke-elemet vonjon be tőkehelyzetének rendezése érdekében.
Az MNB ezt megelőzően március 26-án kötelezte új helyreállítási terv beadására a CIG EMABIT-ot. A biztosító által április 15-én benyújtott tervet a társaság több alkalommal kiegészítette. Részben ezért az intézmény kérelmére az MNB április végén meghosszabbította a tőkemegfelelés helyreállítására rendelkezésre álló határidőt. A jegybank korábban jelentős bírságot szabott ki a CIG EMABIT részére az olaszországi, határon átnyúló szolgáltatásként nyújtott kezesi biztosításokkal kapcsolatban feltárt egyes jogsértések miatt.
Mint korábban több cikkünkben is beszámoltunk - mindenekelőtt itt -, a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Global Nyrt., mint a CIG 24,85 százalékos tulajdonosa kezdeményezésére a biztosítók második legnagyobb részvényese (14,58 százalék), a Bayer József családja által birtokolt Vinton Vagyonkezelő Kft. által delegált személyek - köztük Bayer - augusztus közepéig távoztak az igazgatóságból, a felügyelőbizottságból és az auditbizottságból, helyükre kivétel nélkül Mészáros emberei kerültek.