2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Már idén napi 5,4 millió hordónyi növekedést jósol a Nemzetközi Energiaügynökség.

2022 végére a pandémia előtti szintnél is magasabb lesz a globális olajkereslet a Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency, IEA) szerint. Tavaly a koronavírus miatt rekordszintű, napi 8,6 millió hordónyival zuhant a nyersanyag kereslete, ám az ügynökség várakozása szerint, ahogy egyre átoltottabbak lesznek az országok, és megnyílnak a határok, napi 5,4 millió hordónyi visszapattanás következik.

2022-ben az IEA további napi 3,1 millió hordós kereslet-növekedést vár, mely átlagosan 99,5 millió hordó/napos keresletet adna ki, az év végéig pedig még a 2019-es szintet is túlüti majd a villág olajszomja.

Megnyílhatnak a csapok. Illusztráció. (Forrás: Depositphotos)
Megnyílhatnak a csapok. Illusztráció. (Forrás: Depositphotos)

Az ügynökség azt üzente a világ legnagyobb olajtermelőit tömörítő OPEC+ csoportnak, hogy "nyissák meg a csapokat." A csoport várhatóan napi 2 millió hordóval növeli majd a termelését a május és július közötti időszakban.

Az IEA arra is felhívta a figyelmet, hogy a visszapattanás egyenetlen lesz a különböző szektorok között. A vesztesek között lehet a légiközlekedés, hiszen az egyes kormányok egészen addig visszafogják azt, amíg tartósan meg nem tudják zabolázni a vírust. A benzin iránti kereslettől sem várható, hogy egyből magára találjon, mert a home office-munkavégzés várhatóan - legalább átmenetileg - velünk marad, és az olajfogyasztás ellen dolgozik az is, hogy egyre elterjedtebbek az elektromos járművek.

Kérdéses, hogy mi lesz az iráni olajtermelés sorsa: amennyiben az ország kiegyezik az USA-val, és az államszövetség cserébe eltörli az Iránt sújtó szankcióit, önmagában az napi közel 3,2 millió hordónyira növelheti az ország termelését az év végéig, a mostani, napi 750 ezer hordós szintről.

Ez persze egy olyan forgatókönyv, mely nem számol az egyes olajországok emissziócsökkentési vállalásaival. Mint az IEA rámutat, a számításaikat annak tudatában végezték, hogy az országok klímavédő vállalásai egyelőre leginkább csak mint ígéretek léteznek, és konkrét szabályozások, törvények a gyakorlatban még nem támasztják alá azokat.

(Financial Times)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!