3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2017-ben újra veszteséget termelt a Magyar Nemzeti Kereskedőházak Zrt.

Nyolc nappal a hivatalos határidő után közzétették a magyar vállalkozások külföldi terjeszkedésének elősegítésére létrehozott állami cég, a Magyar Nemzeti Kereskedőházak Zrt. beszámolóját is.

Eszerint a Külgazdasági és Külügyminisztérium tulajdonában lévő cég a 2016-osnál jóval rosszabb évet zárt.

A bevételek a korábbi töredékére zuhantak, a korábbi 6,5 milliárd után már "csak" 1,25 milliárdot könyveltek el, ennek oka a részletes adatokból olvasható ki. A szolgáltatásokból érkező bevételek szakadtak be 5,5 milliárdról 1,1-re, aminek hátterében sokkal inkább a minisztérium állhat, mint más piaci folyamat.

2016-ban a minisztérium és a Kereskedőházak Zrt. kötött egymással egy "meghatározott feladatok ellátására" irányuló közszolgáltatási szerződést, melynek alapvető célja a szakmai feladatok finanszírozása volt. Ebben az évben ugrottak meg a szolgáltatásból érkező bevételek 340 millióról 5,5 milliárdra. A sajtóban megjelent vélemények szerint ez volt az a trükk, amivel sikerült a gigantikus 6 milliárdos korábbi veszteséget nyereségbe fordítani.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Idén azonban úgy tűnik, már ez is kevés. Bár az értékesítésből származó bevételek - mint írtuk - 6,5 milliárdról 1,25-re csökkentek, az egyéb bevételek ezzel párhuzamosan megugrottak - pont a közszolgáltatási szerződéssel összefüggésben. Vagyis a milliárdos összeget tavaly is megkapta a kereskedőház a tárcától, csupán máshol mutatták ki. Sőt, a kiegészítő melléklet szerint a

"társaság 2017. évben közszolgáltatási szerződést is kötött a tevékenységet irányító és felügyelő Külgazdasági és Külügyminisztériummal komplex kereskedelem-fejlesztési feladatok alapvetően nem nyereségorientált szolgáltatásainak ellátására 812 474 e Ft értékben".

Ez alapján az értékesítésből származó bevétel zömét is a minisztériumnak köszönheti a társaság.

Visszatérve az egyéb bevételekre, ezen a soron a korábbi 50 millió forint tavaly 3,8 milliárdra ugrott, amiből 3,6 milliárd forint a költségvetésből (a külügyminisztériumtól) kapott támogatás, juttatás. Ennek zöme a kereskedelem-fejlesztést szolgálta, 114 milliót pedig a digitális exportfejlesztési stratégiával kapcsolatos feladatokra adtak.

Hiába azonban a milliárdos bevételek, a költségek lényegében változatlan szinten maradtak:

  • anyagjellegűként közel 4 milliárd után tavaly 3,9-et számoltak el,
  • személyi jellegűként 1,11 milliárdot,
  • egyéb ráfordításként pedig 47 milliót a korábbi 830 után.

Így üzemi szinten még sikerült egy minimális, 6,3 milliós nyereséget kimutatni, ami aztán a pénzügyi műveletek fizetendő kamatok és kamatjellegű ráfordítások miatt kialakult 75,8 milliós vesztesége gyorsan eltüntetett.

A mérleg szerinti eredmény a 9,2 millió forintos adó befizetése után 78,7 millió forintos veszteséget mutatott ki a korábbi 169,1 milliós nyereség után.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!